İsrail'in güvenlik anlayışının şekillenmesinde Yahudi kolektif bilinçdışının etkisi
The impact of Jewish collective unconscious in shaping of Israel's security perception
- Tez No: 722541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH ÇAKMAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma İsrail Devleti'nin güvenlik anlayışını disiplinlerarası bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, çalışmanın analiz çerçevesi olarak Carl Gustav Jung'un kolektif bilinçdışı kavramı kullanılmıştır. Jung, kolektif bilinçdışının arketiplerden beslendiğini ve açığa çıkabilmesi için arketipleri kullandığını söylemektedir. Bu bağlamda Yahudi kolektif bilinçdışının izini sürerken arketiplerden yararlanılmıştır. Yahudi kolektif bilinçdışının güvenlik kavramına yaklaşımını anlayabilmek adına güvenlik temelli beş arketip tespit edilmiştir: Sınır, mekân, ölüm, sürgün ve düşman arketipleri. Belirlenen güvenlik temelli arketipler Yahudi kutsal kitabı Tanah'ta yer alan anlatılar üzerinden incelenmiştir. Üç somut durum çalışmanın örneklemi olarak seçilmiş; bu noktada devlet bir beden olarak ele alınmıştır. Zira bir devletin akıl, söylem ve eylemleri olgusal olarak devleti anlamada prototip oluşturmaya yardım edecektir. İsrail Devleti'nin aklı olarak“Temel Yasa: İsrail Yahudilerin Ulus Devleti”yasası, söylem olarak“Never Again”,“Masada Shall not Fall Again”, eylem olarak da Batı Şeria Duvarı seçilmiştir. Seçilen örneklemlerde güvenlik arketipleri tespit edilmiştir. Bu tespitler ışığında hermenötik (yorumsamacı) yöntemle Yahudi kolektif bilinçdışının bugün İsrail Devleti'nde nasıl işlediği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to examine the State of Israel's understanding of security with an interdisciplinary approach, Carl Gustav Jung's concept of the collective unconscious has been chosen as the analysis framework. Jung says that the collective unconscious feeds on archetypes and uses archetypes to reveal itself. In this context, archetypes have been used while tracing the Jewish collective unconscious. To better understand the approach of the Jewish collective unconscious to the concept of security, five security-based archetypes have been identified. These archetypes are border, space, death, exile and enemy. These identified security-based archetypes have been examined through the narratives in the Jewish holy book Tanakh. The state has been considered as a body while choosing the three concrete cases as the sample of the study. A state's mind, discourse, and actions will help create a prototype to understand the state. The“Basic Law: Nation State of the Jews of Israel”law is chosen as the mind of the State of Israel,“Never Again”and“Masada Shall not Fall Again”as the discourse, and the West Bank Wall as the action. Security archetypes have been identified in the selected samples. In the light of iii these findings, how the Jewish collective unconscious works in the State of Israel today has been explained by using the hermeneutic method.