Consumption of foreign series as leisure time activity in the new middle class
Yeni orta sınıfta boş zaman aktivitesi olarak yabancı dizi tüketimi
  1. Tez No: 722549
  2. Yazar: ARDA AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, günümüz kent yaşamında yeni orta sınıfın bir boş zaman değerlendirmesi olarak dizi izleme tüketimlerini incelemektedir. Farklı sektörlerde çalışan orta sınıfa mensup kişilerle yabancı dizi tüketim pratikleri üzerine yapılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bir kültürel boş zaman tüketim nesnesi olarak yabancı dizilerin beğeni ve sosyal ilişkileri ne yönde etkilediğini ve bir yaşam tarzı olarak sınıf çerçevesine nasıl katkıda bulunduğunu kent imgesini de gözeterek göstermeye çalışmaktadır. 1980 sonrası, yönünü neoliberal anlayışa yönelten Türkiye, hızlıca kentleşmiş ve bu doğrultuda politik ve kültürel anlayışına paralel tüketim örüntülerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayan yeni bir orta sınıf türemiştir. Bu sınıfların 90'lardan farklı olarak, değişen teknolojiler sonucunda tüketim alışkanlıkları da farklılaşmış olup erişimin kitleselleştiği internet sayesinde de yabancı dizi tüketimi üzerinden yeni kültürel ayrışım formları oluşturdukları ve bu sayede de yeni bir boş zaman tüketimi gerçekleştirdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the consumption of foreign series as a leisure time activitiy of the new middle class in today's Turkey. In-depth interviews on foreign series consumption practices were conducted with middle class people working in different sectors. As a cultural leisure consumption object, it tries to show how foreign series affect taste and social relations and how they contribute to the class framework as a lifestyle, taking into consideration the image of the city. Turning its direction towards the neoliberal approach after 1980, Turkey rapidly urbanized and a new middle class emerged in this direction, playing an important role in shaping consumption patterns in parallel with its political and cultural understanding. Unlike the 90s, it has been observed that this class has differentiated consumption habits as a result of changing technologies, and thanks to the internet, where access has become massive, they create new forms of cultural disjunction over the consumption of foreign series and thus have a new leisure time consumption.