Nihayetü'l-Ereb'e göre, Selçuklu tarihi (Tuğrul Bey'den Melikşah'a) karşılaştırmalı metin çevirisi
- Tez No: 72256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Hazırlanan bu çalışma Memlûklü devrinin en önemli ansiklopedi yazarlarından Şihâbüddîn Ahmed en-Nuveyrfnin hayatı, Nihâyetü'l-Ereb fi Funûni'l-Edeb adlı eseri ve eserde Türk tarihini ilgilendiren çok önemli bir dönem olan Selçukluların kuruluşundan, sultan Melikşâh'ın vefatına kadar olan kısmın karşılaştırmak tercümesini içermektedir. Bu çalışmayla, Türk tarih araştırmacılarınca yeterince bilinmeyen müellif ve eseri olabildiğince tanıtılması amaçlandı. Karşılaştırdığımız metindeki bilgilerle, Büyük Selçuklular Tarihi hususunda temel kabul edilen birinci derecede öneme sahip kaynaklar arasında mukayese yapıldı. Ayrıca Selçuklu tarihi konusunda söz sahibi yerli araştırmacıların eserlerinden de faydalanıldı. Karşılaştırma esnasında görülen farklı bilgiler dipnotlarla belirtildi. Metin içerisinde açıklanma ihtiyacı duyulan konular hakkında gerekli bilgiler verildi. Eserde geçen önemli yer, şahıs ve kavramlar açıklandı. Metindeki yazım yanlışları ve yanlış bilgiler gösterildi. Bu çalışmanın, Nuveyrî ve eseri hakkında yapılacak çalışmalar için bir malzeme teşkil edeceği inanıyoruz. Bunun yanı sıra Türkiyeli Selçuklu tarihi ve Memlûkler tarihi araştırmalarına bir nebze olsun katkı sağlayacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY, This study consists of the comperative translation of the life Ahmed en-Nuveyrî who was one of the most prominent encyclopedia writers of the Memlûke age, of his book entitled“Nihâyetu'1-Ereb fî Funûni'1-Edeb”, and of the period comprising the establishment of the Selçukis up to the death of Sultan Melikşah. This thesis intend to introduce the writer and his work to Turkish researchers who are not as yet well informed about him. A comparison between the information contained in the above work and the primary sources Which are illuminating for the period in question is accordingly made. The discrepancies between them are accordingly presented in the footnotes. Additionally, due information is given about parts of the text which require clarification. Meanwhile, signification. Meanwhile, significant places, persons and concepts that are mentioned in the book are explainned. Incorrect information and data are likewise identified. Not only will this study shed ligt on the life of Ahmed en-Nuveyrî and his“Nihâyetu'1-Ereb fî Funûni'1-Edeb”, but it will also provide valuable information for the Selçuki period in Turkey. II