V. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay: 1899-1982
- Tez No: 72255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında; 1960-1973 yıllan arasında Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önce Genelkurmay Başkanlığı, ardından Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunan Cevdet Sunay'ın hayatı ve Cumhurbaşkanlığı dönemi bugüne kadar bir bütün olarak incelenmemiştir. Çalışmalarımız, bu alandaki boşluğu tamamlamak için yapılmıştır. Merhum Cevdet Sunay'ın hayatta olan Eşi Atıfet Sunay Hanımefendi ile yapılan mülakatta merhum eşi hakkında şunları söylemiştir.“Cevdet Paşa Cumhuriyetimizin en kritik dönemlerinde demokrasi mücadelesi vermiş mütevazi bir insandı. Onun değerini tarih içinde yaşayanlar bilir.”Bu çalışmamız merhum Cevdet Sunay'ın tanınmasına, O' nun hayatında yaşadığı önemli yıllara, Türkiye Cumhuriyeti tarihine katkılarını anlamak bakımından yapılmıştır. İnceleme ve araştırmalarımızı; gazete,dergi, sürekli yayın ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun arşiv kaseti, eklerdeki resim,belgeler,ikili görüşmeler yapılarak çalışmalarımızın temel esaslarını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The biography of Cevdet Sunay, has never been authored completely including his military background as the Chief General of Turkish Armed Forces and his political background as the President of Turkish Republic between 1960 and 1973. The aim of this study is to fill this gap by taking a broad perspective on his life. During an interview, Atıfet Sunay, wife of Cevdet Sunay commented:“General Cevdet was a very modest character who struggled for democracy in the most critical periods of our republic. He is very well appreciated by those who lived during his era.”The goal of this study is to understand Cevdet Sunay, the notable years he lived and the importance of his services to Turkish Republic. The research and the studies for this thesis are based on newspapers, periodicals, Turkish Radio Television archive documentaries, documents, pictorials and interviews.