Havari Petrus ve Hristiyanlıktaki yeri
Apostle peter and his place in Christianity
  1. Tez No: 722598
  2. Yazar: OSMAN ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışması havari Petrus'un Hıristiyanlıktaki yerini ele almaktadır. havari Petrus İsa'nın havarilerinin reisidir. Esas adı Simon olan bir Yahudiyken İsa'nın ona“Petrus”adını vermesi ve“kilisemi bu kayanın üzerine kuracağım”diyerek önemli bir görevle müjdelemesi Petrus'u Hıristiyanlık tarihinde farklı bir konuma yerleştirmiştir. Petrus bu kadar önemli bir konuma sahip olmasına rağmen bazı davranışları ve Pavlus karşısındaki durumu sebebiyle tartışmaların odağında yer almış bir şahsiyettir. Yakup ve Kudüs kilisesinin liderliği ise Petrus'un tartışmaların ortasında yer aldığı başka bir konudur. Çalışmanın birinci bölümünde Petrus'un hayatı, ailesi, yaptığı seyahatler ve kaleme aldığı metinler incelenmiştir. İkinci bölümde Petrus'un İsa ile olan ilişkisine yer verilmiştir. Petrus İsa'nın mesih olduğunu ilk dile getiren kişi olması sebebiyle mühim bir kişiliktir. Devamında Petrus'un ilk papa kabul edilmesi bağlamında kilise kapsamındaki yeri, otorite ve gelenek kavramları açısından Petrus anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Petrus'un Pavlus ve Yakup'la olan ilişkisi ile Havariler Konsili çerçevesinde Petrus'un teolojik fikirleri ele alınmıştır. Havariler Konsili'nde Petrus'un gentilelerin Hıristiyan olması hususunda Pavlus'la aynı fikirleri paylaştığına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the place of the Apostle Peter in Christianity. The Apostle Peter is the chief of Jesus' apostles. When he was a Jew, whose real name was Simon, Jesus' naming him“Peter”and giving the good news of an important mission by saying“I will build my church on this rock”placed Peter in a different position in the history of Christianity. Despite having such an important position, Peter is a person who has been at the center of discussions due to some of his behaviors and his situation against Paul. James and the leadership of the Jerusalem church is another issue where Peter is in the middle of the discussions. In the first part of the study, the life of Petrus, his family, his travels and the texts he wrote were examined. In the second part, Peter's relationship with Jesus is given. Peter is an important personality because he was the first to say that Jesus was the Messiah. Then, in the context of Peter's acceptance as the first pope, Peter's place in the church is explained in terms of the concepts of authority and tradition. In the third chapter, Peter's relationship with Paul and Jacob and Peter's theological ideas within the framework of the Council of the Apostles are discussed. It is believed that in the Council of the Apostles, Peter shared the same ideas with Paul about the gentiles being Christian.