İnmeli bireylerde gövde kontrolünün alt ekstremite duyusu, denge ve yürüme ile ilişkisi
Relationship of trunk control with lower extremity sense, balance and walking in stroke individuals
  1. Tez No: 722599
  2. Yazar: ZEHRA EKMEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, inmeli bireylerde gövde kontrolünün alt ekstremite duyusu, denge ve yürüme ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Ocak 2021 – Haziran 2021 tarihleri arasında SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesinde inme tanısıyla izlenen ve takip edilen Gaziantep sınırları içerisinde yaşayan, yaş ortalaması 52,2  14,4 olan 30 hasta alındı. Bireylerin çalışmaya dahil edilebilmesi için Hodkinson Mental Test, Brunnstrom evrelemesi ve Modifiye Ashworth skalası uygulandı. Honkinson Mental Test uygulanarak 7 ve üstü puan alabilenler, alt ekstremite fonksiyonları Brunnstrom motor iyileşmesi evrelerine göre 2 ve 6 arasında olanlar, Modifiye Ashworth Skalasına göre etkilenen alt ekstremite spastisitesi 4'ün altında olanlar ve 10 m bağımsız yürüyebilen bireyler çalışmaya dahil edildi. Daha sonra bireylerin demografik ve hastalık bilgileri kişisel değerlendirme formuna kaydedildi. Gövde kontrolünü değerlendirmek için Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) ve İnme Hastalarında Postüral Değerlendirme Ölçeği - PASS Türk (PASS-T), denge ve yürüyüşü değerlendirmek için Tinetti Denge-Yürüme Testi (TDYT) ve sadece yürüyüşü değerlendirmek için Tinetti Yürüme Testi (TYT) ile 10 m yürüme testi (OMYT) kullanıldı. Duyu;“Fugl Mayer Sensori-Motor Fonksiyon Testi”ölçeğinin alt ekstremite için, hafif dokunma ve propriosepsiyon alt skorları ile değerlendirildi. Ayrıca neglect, taban altı basınç duyusu (TABD) ve alt ekstremite için stereognozis değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between trunk control and lower extremity sense, balance and gait in stroke individuals. 30 patients, followed up with diagnosis of stroke in SANKO University Sani Konukoglu Application and Research Hospital between the dates of January 2021 – June 2021, live in Gaziantep, whose average ages were 52,2  14,4, were included into the study. For the inclusion of the individuals, Hodkinson Mental Test, Brunnstrom stages, and Modified Ashworth scale were applied. The individuals who could get 7 points and above of Hodkinson Mental Test, whose lower extremity functions were between 2 and 6 according to the Brunnstrom motor recovery stages, whose affected lower extremity spasticity was below 4 points according to the Modified Ashworth Scale and who could walk 10 m independently were included into the study. The demographic and disease informations were recorded. Trunk Impairment Scale (TIS) and Turkish version of Postural Assessment Scale for Stroke Patients (PASS-T) was used for evaluating the body control, and Tinetti Balance-Gait Test (TBGT) was used for evaluating balance and walking, also Tinetti Gait Test (TGT) and 10 Meter Walking Test (TMWT) was applied for evaluating walking. For lower extremity the light touch sense and proprioception, Fugl Mayer Sensory-Motor Function Test (FMSMFT) scale were used. Furthermore, neglect, plantar pressure sense and stereognosis for lower extremity were evaluated.