Briket dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin davranışının incelenmesi
Investigation of the behavior of reinforced concrete frames with bricket filled walls
  1. Tez No: 722606
  2. Yazar: ANILCAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ŞULE GARİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, iki farklı harç türü kullanılarak oluşturulan briket dolgu duvarlı çerçeve sistemlerin yatay yük etkisi altında göstermiş olduğu davranış mekanizmaları incelenmiştir. Deney kapsamında iki farklı harç tipi kullanılmış ve her harç tipi için 9 adet deney elemanı toplamda ise 18 adet deney elemanı oluşturulmuştur. Her harç tipi için örülen 9 adet deney numunesi, sıva parametresinin farklı kullanımları için 3 gruba ayrılmış ve her grup kendi içinde 3 adet tekrar numunesi içermektedir. Harç tipleri olarak geleneksel örgü harcı ve bims örgü harcı kullanılmış ve bu harçlar birinci grup ve ikinci grup olmak üzere isimlendirilmişlerdir. 18 adet deney numunesinin deneyi Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesinin Yapı Mekaniği Laboratuvarında tek düze yatay yükler altında gerçekleştirilmiştir. Numune deneylerinden elde edilen veriler incelendiğinde bims örgü harçlı numunelerin dayanımının geleneksel örgü harçlı numunelere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca bims örgü harcı ile örülen numunelerin maksimum yatay rijitlik değerlerine ulaşırken maruz kaldıkları rijitlik kaybının geleneksel örgü harç ile örülen numunelere göre daha az olduğu belirlenmiştir. Bims örgü harcı ile örülen deney numunelerinin geleneksel örgü harçlı numunelere göre kenetlenmesinin daha iyi olduğu görülmüş ve kenetlenme etkisi ile birlikte duvar bütünlüğü korunarak daha yüksek dayanım değerlerine ulaşılmıştır. Geleneksel örgü harcı ile örülen numuneler süneklik, enerji tüketme kapasitesi ve göreli rijitlik verileri bims örgü harçlı numunelere göre daha yüksek olarak ölçülmüştür. Sıva parametresinin devreye girmesi ile birlikte deney numunelerinde meydana gelen derz kayması durumlarının önlenebildiği ve ayrıca tek taraftan sıva uygulanmasının bile duvar dayanımına olan katkısının oldukça iyi olduğu belirlenmiştir. Briket malzemesinin yük etkisi ile parçalanma durumunda tuğla malzemesine göre bütünlüğünü daha iyi koruması ve dayanım kaybının tuğla duvarlara göre daha az olması tuğla malzemesi karşısında onu avantajlı bir duruma getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior mechanisms demonstrated by briquette filler walled frame systems created using two different mortar types under the influence of horizontal load are examined. Within the scope of the experimental study, two different mortar types were used and 9 specimens were constructed for each mortar type and 18 specimens were cconstructed in total. The nine specimens for each mortar type are divided into 3 series for different plastering applications, and each series contains 3 repeat specimens within itself. Traditional and bims mesh mortars were adopted and the specimens with these types of morters were named as the first and second groups. The tests on 18 specimens were conducted out in the Structural Mechanics Laboratory of the Faculty of Engineering and Architecture of Gazi University, under monotonic lateral loading. When the data obtained from the tests were examined, it was found that the strength values of the specimens with bims mesh mortar were higher than those of the ones with conventional mesh mortar. In addition, it was determined that the samples with bims mesh mortar reached the maximum horizontal rigidity values, while the losses of rigidity were less than those of samples with conventional mesh mortar. It was found that the wall samples with bims mesh mortar were more compact compared to the specimens with traditional mesh mortar, and higher strength values were achieved by maintaining the integrity of the wall with these compactness. The ductility, energy absorption capacity and relative rigidity values of the specimens with conventional mortar were much higher as compared to the samples with bims mortar. It has been determined that even applying plaster from one side can prevent joint slip that occurs in wall samples with the activation of the plaster parameter, and that its contribution to wall strength is quite good. The fact that the briquette material retains its integrity better than the brick material in case of fragmentation by load effect and the loss of strength is less than the brick walls has made it an advantageous situation in the face of the brick material.