Yapıda kullanılan ahşap-çimento kompozit briketlerin teknolojik özellikleri
Investigation of technological properties of wood cement composite briquettes used in construction
  1. Tez No: 942871
  2. Yazar: ESRA YILDIZ AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR AYRILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye deprem kuşağında yer alan bir ülkedir. Depreme yönelik hafif ve sağlam yapılar üretilmesi, her zaman depremin risklerini en düşük seviyede tutmaya yardımcı olacaktır. Ahşap malzeme sürdürülebilir ve yenilenebilirdir. Çalışmada kullanılacak talaş hammaddesi de kereste üretimi sırasında ortaya çıkan atıklardır. Özellikle küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin etkisini gösterdiği bu zamanlarda, atık malzemelerin değerlendirilmesi, hammadde kaynaklarının boşa tüketilmemesi ve yenilenebilen doğal kaynakların kullanımının yaygınlaşması gerekmektedir. Üretimi planlanan briket malzeme talaş içeriği sayesinde yapıda kullanılan briketlere göre daha hafif daha dayanıklı ve de rakiplerine göre daha çevreci bir malzemedir. Bu tez kapsamında TS EN 771-3+A1 standardı esas alınarak, CEM II Portlant Çimentosu ile %20, %30 ve %40 oranlarında testere talaşı içeren briketler üretilmiş, TS EN 772 serisi standartlarına uygun olacak şekilde fiziksel ve mekanik bazı testler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca laboratuvarda üretimi gerçekleştirilmiş briket malzemenin literatür göz önünde bulundurularak karbon ayak izi hesaplanmış, piyasadaki briketler ile maliyeti kıyaslanmıştır. Talaş oranının ses iletim hızını etkileyip, etkilemediği de ölçülerek, talaş miktarının ses hızını yavaşlattığı tespit edilmiştir. %20 oranında atık testere talaşı içeren numune birçok fiziksel ve mekanik testte üstün özellikler göstermiştir, ilgili standarda göre gerçekleştirilen basınç direnci testinde 5.17 N/mm² ortalama değer göstermiştir. %30 atık testere talaşı içeren numune piyasa koşullarında ulaşılabilen yapı malzemelerine yakın test sonuçları göstermiştir. %40 talaş içeren numune ise yalıtıma yönelik bir malzemedir, mekanik ve fiziksel olarak düşük direnç özelliklerine sahiptir. Sonuç olarak atık testere talaşı içeren briketlerin, kullanılan dolgu malzemesi oranına bağlı olarak taşıyıcı duvar ya da dolgu duvar olarak değerlendirilebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country located in the earthquake zone. Producing light and durable structures for earthquakes will always help keep earthquake risks at the lowest level. Wood material is sustainable and renewable. The sawdust raw material to be used in the study is also the waste generated during lumber production. Especially in these times when global warming and climate change show their effects, it is necessary to evaluate waste materials, not to waste raw material resources and to increase the use of renewable natural resources. The briquette material planned to be produced is lighter, more durable and more environmentally friendly than the briquettes used in the structure thanks to its sawdust content. Within the scope of this thesis, briquettes containing 20%, 30% and 40% sawdust with CEM II Portland Cement were produced based on the TS EN 771-3+A1 standard and some physical and mechanical tests were carried out in accordance with the TS EN 772 series standards. In addition, the carbon footprint of the briquette material produced in the laboratory was calculated considering the literature and its cost was compared with the briquettes on the market. It was also measured whether the sawdust ratio affected the sound transmission speed, and it was determined that the amount of sawdust slowed down the sound speed. The sample containing 20% waste sawdust showed superior properties in many physical and mechanical tests, in the compressive strength test carried out according to the relevant standard, it showed an average value of 5.17 N/mm². The sample containing 30% waste sawdust showed test results close to the construction materials available in the market. The sample containing 40% sawdust is a material for insulation, and has low mechanical and physical resistance properties. As a result, it was found that briquettes containing waste sawdust can be evaluated as load-bearing walls or infill walls depending on the filling material ratio used.