Tam çift yönlü haberleşme sistemleri için analog özgirişim giderme teknikleri
Analog self interference cancellation techniques for full duplex communication systems
  1. Tez No: 722670
  2. Yazar: GÜNDÜZ ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde haberleşme sistemlerinin gelişmesi ile birlikte yüksek hızlara ve izgeye duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla Tam Çift Yönlü Haberleşme sistemleri üzerine çalışılmaktadır. Tam Çift Yönlü Haberleşme sistemlerinde aynı zaman ve frekansta haberleşme yapıldığı için izge verimliliğini iki kat arttırmaktadır. Fakat, aynı zaman ve freksanta haberleşme yapıldığı için güçlü gönderme sinyali, alma hattını etkilemektedir. Bu etkiye özgirişim adı verilmektedir ve Tam Çift Yönlü Haberleşme yapmaya engel olmaktadır. Sağlıklı bir haberleşme yapılabilmesi için bu özgirişimin giderilmesi gerekmetedir. Bu giderim yapılırken anten, analog ve dijital olmak üzere farklı alanda çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında anten ve analog alanda özgirişim giderimi üzerinde durulmuştur. İlk olarak anten alanında farklı konfigürasyonlar denenmiştir. Burada sağlanan izolasyon ve karakteristik doğrultusunda analog alanda özgirişim giderimi yapılmıştır. Analog özgirişim giderimi yapılırken oluşan özgirişim taklit edilip alma hattından çıkarılmıştır. Analog alandaki çalışmalarda uyarlanır süzgeç alt yapısı kullanılarak ilk olarak teorik olarak özgirişim giderimi üzerine çalışılmış, daha sonra kart tasarıımı yapılarak bu özgirişim giderimi gerçeklenmiştir. Bu karttan alınan izge sonuçlarına göre 10 MHz bant genişliğinde 60 dB'ye yakın özgirişim giderimi sağlanmıştır. Bu yapılan özgirişim gideriminin haberleşme sistemlerine etkisini incelemek amacıyla Hata Vektör Büyüklüğü analizi yapılmıştır. Bu analize göre 0 dBm gönderme yapılırken yapılırken -55 dBm alma duyarlılık performansı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Currently, with the development of the communication systems, the demand for high speeds and spectrum is increasing. In order to satisfiy this demand, Full Duplex Communication Systems are being studied. It doubles the spectrum efficiency because they work at the same time and the same frequency. However, since the communication is done at the same time and frequency, the strong tranmit signal leakage the receiver path. This leakage is called self interference and it prevents Full Duplex Communication. In order to have healthy communication, this self interference must be cancelled. This cancellation is done in three different areas such as propagation domain, analog domain and digital domain. In this thesis, self interference cancellation is emphasized in propagation and analog domain. First of all, different configurations are implemented in the propagation area. According to the isolation and characteristics in this area, self interference has been cancelled in the analog domain. In the analog domain cancellation, self interference is imitated and removed from the receiving line. In the studies analog domain, using the adaptive filter infrastucture, firstly self interference cancellation was studied therotically, then this self interference cancellation was realized by designing card. According to the spectum results obtained from this card, approximately 60 dB self interference cancellation has been achivied at 10 MHz bandwidth. Error Vector Magnitude analysis was carried out in order to examine the effect of this self Interference cancellation on communication systems. According to this analysis, -55 dBm receiving sensitivity performance was measured while transmitting 0 dBm.