Kadın doğum servisinde yatan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet durumlarının belirlenmesi
Determination of the satisfaction with nursing care of the patients hospitalized in the gynecology service with respect to nursi̇ng
- Tez No: 722671
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Kadın Doğum Servisinde yatan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde bir araştırmadır. Araştırma, Gaziantep ilinde bulunan SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisinde yatan hastalar üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri Kasım 2020-Mart 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmanın evrenini ilgili hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde yatan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini verilerin toplandığı tarihlerde ilgili serviste yatan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan ölçeği Türkçe' ye uyarlayan kişiden ölçek kullanım izni alınmıştır. Araştırmanın yapılması için ilgili etik kuruldan onay ve araştırmanın yapılacağı kurumdan izin alınmıştır. Araştırmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”ve“Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik değerleri, aritmetik ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamındaki hastaların memnuniyet durumlarının yüksek bulunduğu ve olumlu olduğu belirlenmiştir. Hastaların yaşının, eğitim düzeyinin, evlilik süresinin, gelir düzeyinin, yaşamının çoğunu geçirdiği yerin, çocuk sayısının, hastanede kalış süresinin, bu serviste daha önce yatma durumunun hemşirelik bakımından memnuniyetlerini etkilediği tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the satisfaction status of nursing patients in the Obstetrics and Gynecology Department. It is a descriptive and cross-sectional study. The study was carried out on patients hospitalized in the Gynecology Service of SANKO University Sani Konukoğlu Practice and Research Hospital in Gaziantep. The study data was collected between November 2020-March 2021. The population of the study was composed of inpatients in the Obstetrics and Gynecology Department of the relevant hospital. The sample of the study was made up of patients who were hospitalized in the relevant department at the time the data was collected and who agreed to participate in the study. Permission to use the scale was obtained from the person who adapted the scale used in the study intoTurkish. Approval from the relevant ethics committee and permission from the institution where the research would be conducted were obtained to conduct the study. The data of the study was collected using the“Patient Information Form”and the“Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale”. In the evaluation of the data, number and percentage values, arithmetic mean, standard deviation, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test wereused. It was determined that the satisfaction status of the patients within the scope of the study was high and positive. It was determined that the age of the patients, education level, marriage duration, income level, place where they spend most of their lives, number of children, length of hospital stay, previous hospitalization in this service affect their satisfaction in terms of nursing. Recommendations were made in accordance with the results obtained from the study.