Sosyal kaygı, dışadönüklük ve benlik saygısının sosyal ağlardaki kişisel ifşa üzerindeki etkisi
The effects of social anxiety, extraversion and self-esteem on self disclosurein social networks
  1. Tez No: 722692
  2. Yazar: İLAYDA SERTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN VARNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu аrаștırmаda söz konusu faktörlerden ѕοѕуаӏ kауgı, ԁıșаԁӧnükӏük vе ƅеnӏіk ѕауgıѕının, ѕοѕуаӏ mеԁуаԁа kіșіѕеӏ іfșа üzеrіnԁеkі еtkіӏеrіnі іnсеӏеmеk amaçlanmıştır. Bunun yanında sosyal ağlarda kişisel ifşa seviyesinin cinsiyet, yaş ve paylaşım medya tipine göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini kolayda örneklem yöntemi ile seçilen 200 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan ankette demografik bilgi formu, sosyal kaygı ölçeği, dışadönüklük ölçeği, benlik saygısı ölçeği ve kişisel ifşa ölçeği yer almaktadır. Çalışmanın verileri çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında regresyon analizi, t-testi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Regresyon analizi neticesinde, kişisel ifşa üzerinde sosyal kaygının olumsuz yönde, dışadönüklük ve benlik saygısının ise olumlu yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, cinsiyet, yaş ve paylaşım medya tipi değişkenlerinin bu ilişkilerde düzenleyici etkilerinin olmadığı belirlenmiştir. Fark analizleri sonucunda, katılımcıların sosyal ağlarda kişisel ifşa seviyelerinin cinsiyetlerine ve eğitim seviyelerine göre anlamlı farklılık gösterirken, yaşlarına, medeni durumlarına ve gelir durumlarına göre ise anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of social anxiety, extraversion and self-esteem on self disclosure in social media. In addition, it was also examined whether the level of self disclosure in social media differs according to gender, age and sharing media type (text/image). The sample of the study consists of 200 participants selected by convenience sampling method. The questionnaire used in the research includes demographic information form, social anxiety scale, extraversion scale, self-esteem scale and self-disclosure scale. The data of the study were collected by online survey method. Within the scope of the research, regression analysis, t-test and ANOVA analyzes were conducted. As a result of the regression analysis, it was determined that while social anxiety had negative effect, extraversion and self-esteem had positive and significant effects on self disclosure. On the other hand, it was determined that the variables of gender, age and sharing media type did not have a moderator effect on these relations. As a result of the difference analysis, it was determined that while the self disclosure in social networks levels of the participants differed significantly according to their gender and education level, it did not differ significantly according to their age, marital status and income.