Türk imalat sanayinin ileri teknoloji yoğunluklu ürünlerde rekabet gücü: Yükselen ekonomiler ile karşılaştırmalı bir analiz
Competitiveness of the turkish manufacturing industry in advanced technology intensive products: A comparative analysis with rising economies
  1. Tez No: 722693
  2. Yazar: SERCAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada yükselen piyasa ekonomilerinin ileri teknoloji yoğunluklu ürünlerde rekabet gücü 2007-2019 dönemini kapsayan yıllık veriler yardımı ile karşılaştırmalı olarak test edilmiştir. Değerlendirmeye alınan ülkeler IMF'in yükselen piyasa ekonomisi olarak nitelendirdiği 20 ülkeyi içermektedir. Rekabet gücünün gösterge verisi olarak Béla Balassa'nın 1965 yılında geliştirdiği 'Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler' endeksi çalışmanın yöntemi olarak kullanılmıştır. Ayrıca hesaplama da kullanılan veriler 2007-2019 yıllarını kapsayacak şekilde Dünya Bankasından alınmıştır. Sonuç olarak ampirik analizde yükselen piyasa ekonomileri arasında Malezya, Çin ve Tayland'ın ileri teknoloji yoğunluklu ürünlerde en yüksek rekabetçiliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna ilaveten Türkiye'nin bu ürün grubunda rekabetçi bir yapıda olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the competitiveness of emerging market economies in high-tech products was tested comparatively with the help of annual data covering the period 2007-2019. The countries included in the assessment include 20 countries that are defined as emerging market economies by the IMF. As an indicator of competitiveness, it was calculated with the 'Revealed Comparative Advantages' index developed by Balassa (1965). In addition, the data used in the calculation were taken from the World Bank to cover the years 2007-2019. As a result, among the emerging market economies in the empirical analysis, Malaysia, China and Thailand have been found to have the highest competitiveness in high-tech products. In addition, it has also been understood that Turkey does not present a competitive structure in this product group.