Adölesan dönemdeki bireylerde stomatognatik sistem ile omurga postürü ve pelvis simetrisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the stomatognathic system spi̇ne posture and pelvic symmetry in adolescence ndividuals
  1. Tez No: 722709
  2. Yazar: EMİNE BETÜL DEMİRKAPI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma stomatognatik sistem ile omurga postürü ve pelvis simetrisi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 14,01±1,4 yıl olan 91 sağlıklı adölesan birey dahil edildi. Stomatognatik sistem için temporomandibular eklem hareket açıklığı milimetrik cetvelle, servikal eklem hareket açıklığı ve kraniovertebral açı ölçümü gonyometre ile, tragus-duvar mesafesi ölçümü mezurayla, kifoz ve lordoz açı ölçümü Baseline Bubble Inclinometer® ile, skolyoz gövde rotasyon açısı skolyometre, pelvis simetrisi için alt ekstremite uzunluk ölçümleri mezura kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship between the stomatognathic system, spine posture and pelvis symmetry. 91 healthy adolescence with a mean age of 14,01±1,4 years were included in the study. For stomatognathic system, temporomandibular range of motion with millimeter ruler, cervical joint range of motion and craniovertebral angle measurement with goniometer, tragus-wall distance measurement with tape measure, kyphosis and lordosis angle measurement with Baseline Bubble Inclinometer®, trunk rotation angle scoliometer for scoliosis, lower extremity length measurements for pelvis symmetry were made using a tape measure.