Sosyal bilgiler dersinde güncel olay öğretiminde aktif öğrenme tekniklerinin kullanılması: Bir eylem araştırması
Using active learning techniques in current event teaching in social studies lessons: An action research
- Tez No: 722718
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Sosyal Bilgiler dersinin temel amacı öğrencilere toplumsal yaşamla ilgili temel bilgi, beceri ve değerleri kazandırmaktır. Güncel olaylar, Sosyal Bilgiler dersinde öğrencileri toplumsal yaşama hazırlamak için yararlanılması gereken önemli kaynaklardandır. Sosyal Bilgiler dersinde güncel olay öğretiminde aktif öğrenme tekniklerinin kullanılması dersin anlamlandırılmasına katkı sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler dersinde güncel olayların aktif öğrenme teknikleriyle ele alınma sürecini ve güncel olayların aktif öğrenme teknikleriyle ele alındığı Sosyal Bilgiler ders sürecine ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması benimsenmiştir. Araştırma 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz ve bahar dönemlerinde bir devlet okulunun 5. sınıf şubelerinin birinde öğrenim gören öğrenciler ve Sosyal Bilgiler öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları, gözlem formu, öğrenci günlüğü, öğretmen günlüğü, araştırmacı günlüğü, uygulama sürecine ilişkin video kayıtları, öğrenci ürünleri ve geçerlik komitesi kayıtları aracılığıyla toplanmıştır. Veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Sosyal Bilgiler dersinde aktif öğrenme teknikleriyle ele alınan güncel olay öğretiminin öğrencilerin derse aktif bir biçimde katılmalarını, güncel olaylara ilgi duymalarını ve bilgi, beceri ve değer kazanmalarını sağladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the Social Studies lessons is to provide students with basic knowledge, skills and values related to social life. Current events are important sources that should be used in order to prepare students for social living in the Social Studies lessons. The use of active learning techniques in the teaching of current events in the Social Studies lesson contributes to the meaning of the course. The aim of this study is to investigate how the current events are handled with active learning techniques in the Social Studies lesson and explore the views of students and teachers about the Social Studies lesson process in which current events are handled with active learning techniques. An action research design, a qualitative research method, was adopted in the study. The study was carried out with the 5th grade students of a public school and Social Studies teacher in the fall and spring semesters of the 2019-2020 academic year. The data of the research were gathered by means of semi-structured interview forms, observation form, student diary, teacher diary, researcher diary, video recordings of the application process, student products and recordings of the validity committee meetings. These data were analysed through descriptive analysis. As a result of the research, it has been revealed that current events teaching, which is handled with active learning techniques in Social Studies lesson, enables students to participate actively in the course, to be interested in current events, and to gain knowledge, skills and values.