Evli kadınlarda özgül fobi, depresyon ve anksiyete düzeyleri ile cinsel işlevleri arasındaki ilişki
The relationship between specific phobia, depression and anxiety levels and sexual functions in married women
- Tez No: 722721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Depresyon, bireyin ruh halini tanımlayan, olumsuz duygularının ön planda olduğu, bireyin düşüncelerinde negatif inançlarının ağırlıklı olarak yer aldığı ve davranışsal olarak kendi normalinde farklı tepki veya tepkisizlikte bulunduğu durumlarda bireye eşlik eden duygu-durum bozukluğudur. Anksiyete, bireyin korku ve endişelilik halini kontrolü kaybetmişçesine yaşaması durumunu ortaya çıkarak psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Özgül fobi, bireylerin bazı durum ve nesnelere karşı aşırı ve çoğu zaman mantığa uygun olmayan tepkilerde bulunmasına neden olan psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bu araştırmada depresyon, anksiyete ve özgül fobinin evli kadınların cinsel işlevleriyle nasıl bir ilişkisi olduğu incelenmiştir. Araştırma kapsamına İstanbul ilinde yaşayan 270 evli kadın alınmıştır. Katılımcıların,178'i çalışıyor iken, 91'i çalışmamaktadır. Katılımcıların, 180'i çocuğu olduğunu söylerken, 90'ı ise çocuğu olmadığını söylemiştir. Katılımcıların, 65'i tıbbi hastalığı olduğunu söylerken, 205'i ise tıbbi hastalığı olmadığını söylemiştir. Katılımcıların,82'si daha önceden tanısı konmuş psikiyatrik hastalık varlığı olduğunu söylerken,188'i ise tanısı konmuş bir psikiyatrik hastalığı olmadığını söylemiştir. Katılımcıların yaş ortalaması '35,9±7,95' bulunmuştur. Katılımcıların evli oldukları yıl sayısı '11,3±8,82' bulunmuştur. Katılımcılar araştırmaya gönüllülük esasına göre, çalışma hakkında bilgilendirilip, onay vermeleri doğrultusunda katılım sağlamışlardır. Araştırmada değerlendirmeler için Patient Health Questionnaire-9(PHQ-9) Ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu(YAB-7) Ölçeği, Özgül Fobi Şiddet Ölçeği ve Female Sexual Function Index(FSFI) Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 25 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra verilerin dağılımı Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerin normal dağılım göstermeyen iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Depression is an emotional-state disorder that defines an individual's mood, where negative emotions are at the forefront, where negative beliefs are predominantly involved in an individual's thoughts, and where behaviorally different reactions or inactions occur in their own normal. Anxiety is a psychiatric disorder in which the individual lives as if he has lost control of his or her fear and anxiety. Specific phobia is a psychiatric disorder that causes individuals to react excessively and often unreafiably to certain situations and objects. In this study, depression, anxiety and specific phobia were examined in how married women relate to their sexual functions. 270 married women living in Istanbul were included in the research. Of the participants, 178 were working, while 91 were not. Of the participants, 180 said they had children, while 90 said they had no children. Of the participants, 65 said they had a medical condition, while 205 said they did not have a medical condition. Of the participants, 82 said they had a previously diagnosed psychiatric disorder, while 188 said they did not have a diagnosed psychiatric disorder. The mean age of the participants was '35.9±7.95'. The number of years the participants were married was found to be '11±3±8.82'. Participants participated in the research on a voluntary basis in accordance with their knowledge and approval of the study. Patient Health Questionnaire-9(PHQ-9) Scale, Common Anxiety Disorder (YAB-7) Scale, Specific Phobia Violence Scale and Female Sexual Function Index (FSFI) Scale were used for evaluations in the study. SpSS 25 program was used for statistical analysis. When evaluating the study data, the distribution of descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) as well as the data was evaluated by Shapiro-Wilk Test. The Mann Whitney test was used in comparisons of two groups of quantitative data that did not show normal distribution.