Kadınlarda cinsel doyumun beden imajı ve çocukluk çağı travmaları ile ilişkisi
The relationship of sexual satisfaction with body image and childhood traumas in women
- Tez No: 722762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada kadınlarda cinsel doyum ile beden imajı ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini gönüllülük esasına göre internet üzerinden katılım göstermiş, 18-54 yaş aralığında heteroseksüel ve cinsel hayatı olan 390 kadın katılımcı oluşturmuştur. Araştırma kapsamında verilerin toplanması amacıyla Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) kullanılmıştır. Kadınların beden imajlarına ilişkin memnuniyetsizlikleri ile cinsel işlevin doyumuna dair bildirdikleri memnuniyetsizlik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada cinsel doyumun alt boyutları incelenmiş ve kadınlarda Sıklık, İletişim, Doyum, Kaçınma, Dokunma, Vajinismus ve Anorgazmiye bağlı memnuniyetsizlik ile beden imajlarına ilişkin memnuniyetsizlik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Kadınların çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile cinsel işlevin doyumuna dair bildirdikleri memnuniyetsizlik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsel doyumun alt boyutlarından olan Sıklık, Doyum, Kaçınma, Dokunma, Vajinismus ve Anorgazmiye bağlı memnuniyetsizlik ile çocukluk çağı travmaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanırken, İletişim alt boyutu ile çocukluk çağı travmaları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Ayrıca farklı eğitim seviyesi, gelir düzeyi, ilişki durumu, medeni durum, estetik operasyon geçirme durumu ve farklı cinsel hayat düzenine sahip olan katılımcılar arasında cinsel doyum açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kadınlarda cinsel doyuma bağlı memnuniyetsizlik ile yaş arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship of sexual satisfaction with body image and childhood traumas in women was investigated. The study was conducted of 390 heterosexual female participants between the ages of 18-54 who had sexual life and participated in the internet on a voluntary basis. In this study, Sociodemographic Characteristics and Data Form, Golombok- Rust Sexual Satisfaction Scale (GRISS), Body-Cathexis Scale (BCS) and Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) were used to collect data. As a result of the research, there was a significant positive relationship between participant's sexual dissatisfaction and body image dissatisfaction. In the study, the sub-dimensions of sexual satisfaction were examined and it was concluded that there is a positive significant relationship between dissatisfaction on Frequency, Communication, Satisfaction, Avoidance, Touch, Vaginismus, Anorgasmi and body image dissatisfaction in women. In addition, it was found that there was a positive significant relationship between the childhood traumas and sexual dissatisfaction of women. While it was determined that the sub-dimensions of sexual satisfaction were examined and it was concluded that there is a positive significant relationship between dissatisfaction on Frequency, Satisfaction, Avoidance, Touch, Vaginismus, Anorgasmi and childhood traumas; there was no significant relationship between the Communication and childhood traumas. Also, significant differences were found in terms of sexual satisfaction among participants's education levels, income levels, relationship status, marital status, plastic surgery and sex life. There was a significant positive relationship between sexual dissatisfaction and age in women.