Investment management and difficulties facing in the industrial project: An empirical analysis on small and medium-sized enterprises
Sanayi projesinde yatırım yönetimi ve karşılaşılan zorluklar: Küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerine ampirik bir analiz
- Tez No: 722768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
KOBİ'lerin sanayi yatırımlarında, projenin etkin yönetimi hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde büyük role ve öneme sahiptir. Bu girişimlerin, endüstriyel projelerde finansal kaynakları elde etme ve yönetmede bir takım sorunlarla karşılaştığı bilinmektedir. KOBİ'ler finansal kaynakları elde etmede ve yatırımın gerçekleşlemesi için gerekli arazi ve diğer sermaye varlıklarının tedarikiyle ilgili olarak hem finansal hem de pazarlama, ar-ge, lojistik, yasal çerçeve gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalmaktadır. Bu bağlamda araştırmada, KOBİ'lerin endüstriyel projeleri hayata geçirmesinde gerekli olan teknoloji, makine, ekipman, yasal çerçeve ve destekler gibi faktörlerin incelemesi yapılmıştır. Yapılan inceleme bağlamında sorunların aşılabilmesi için yapılması gerekenleri daha detaylı belirlemek adına bir alan araştırması yapılmıştır. Yapılan alan araştırması KOBİ'lerin endüstriyel projelerin finansmanında karşılaştıkları güçlükleri belirlemede aydınlatıcı olmuştur. Alan araştırmasından elde edilen bulgularla hareketle çalışma, devlet dairelerinde var olan bürokrasinin yanı sıra arsa alma sorunu da dahil olmak üzere orta ve küçük projelerin finansmanının zorluğu gibi birçok şeyi içeren temel sorunları ortaya koymaktadır. Üzerinde proje kurmaya uygun arazinin olmaması, resmi onayların alınması için gereken uzun süre ve bununla ilişkili pazarlama güçlükleri ve ithal mallarla yakın bağlantı finansal sorunlar öne çıkmaktadır. Araştırmanın temel amacı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştıkları sorun ve engellere ve önlerindeki engellerin nasıl aşılabileceğine ışık tutmaktır. Çalışma, yasal ve pazarlama engelleri olduğunu varsaymaktadır ve aşılabilmesi için öneriler geliştirmektedir. Musul (Irak)'da yapılan alan araştırması bağlamında elde edilen bulgular ışığında KOBİ'lerin finansal ve finansal olmayan sorunlarının aşılabilmesi için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the industrial investments of SMEs, the effective management of the project has a great role and importance in both developed and developing countries. It is known that these enterprises face some problems in obtaining and managing financial resources in industrial projects. SMEs face many challenges, both financial and marketing, R&D, logistics, legal framework, in acquiring financial resources and in the procurement of land and other capital assets necessary for the realization of the investment. In this context, in the research, factors such as technology, machinery, equipment, legal framework and supports required for SMEs to implement industrial projects were examined. In the context of the investigation, a field study was conducted in order to determine in more detail what needs to be done to overcome the problems. The field research has been illuminating in identifying the difficulties faced by SMEs in financing industrial projects. Drawing on the findings from the field research, the study reveals the main issues that include many things such as the bureaucracy that exists in government offices, as well as the difficulty of financing medium and small projects, including the problem of obtaining land. The lack of suitable land to establish a project on it, the long time required to obtain official approvals and the associated marketing difficulties and the financial problems of close connection with imported goods come to the fore. The main purpose of the research is to shed light on the problems and obstacles faced by small and medium-sized enterprises and how they can be overcome. The study assumes that there are legal and marketing hurdles and develops recommendations for overcoming them. In the light of the findings obtained in the context of the field research conducted in Mosul (Iraq), suggestions have been developed to overcome the financial and non-financial problems of SMEs.