Trakya bölgesinde biyogaz potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas potential in the region of thrace
  1. Tez No: 722780
  2. Yazar: ELİF CANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KAYKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hızlı nüfus artışına paralel olarak oluşan atık miktarlarında da artış görülmektedir. Günümüzde atıkların bertarafı için kullanılan konvansiyonel yöntemler, bu atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde tekrar kullanımına ya da enerji elde edilmesine uygun olamamaktadır. Son yıllarda, çevrede olumsuz etkilere sebep olabilecek atıkların enerji değerleri dikkate alınmaya başlamış ve enerji elde edilebilecek bertaraf yöntemlerine olan yönelim artış göstermektedir. Trakya bölgesi, nüfusun yoğun olduğu, sanayi, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin iç içe yürütüldüğü, Türkiye için önemli bir coğrafik bölgede yer almakta olup, enerji potansiyeli yüksek katı atık üretimi de fazla miktarlardadır. Bu çalışmada, Trakya bölgesindeki biyogaz potansiyeli, hayvansal atıklar, bitkisel atıklar, arıtma çamurları ve kentsel katı atıklar dikkate alınarak belirlenmiştir. Trakya bölgesinin biyogaz potansiyeli belirlenirken yıl bazındaki Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) verileri kullanılmıştır. Bu çalışmada, 2010 yılı toplam biyogaz potansiyelinin 203.267,64 m3/gün, 2015 yılı toplam biyogaz potansiyelinin ortalama 243.882,45 m3/gün ve 2020 yılı toplam biyogaz potansiyelinin ortalama 260.776,79 m3/gün olduğu tespit edilmiştir. Sanayileşme ile birlikte hızlı nüfus artışı yaşayan Trakya bölgesinde biyoenerji potansiyeli yüksek atık miktarlarında da artış meydana gelmiş ve biyogaz üretim potansiyeli hızlı bir şekilde artmıştır. Sonuç olarak, tükenmekte olan fosil yakıtların yerine, hem Trakya bölgesinde hem de ülkemiz genelinde yenilenebilir temiz enerji kaynakları içerisinde yer alan biyogaz enerjisi kullanılarak, atıkların en uygun şekilde bertarafı ve ekolojik bir yaklaşım ile enerji elde edilmesi mümkün olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the rapid population growth, there is an increase in the amount of waste generated. Conventional methods used for the disposal of wastes today are not suitable for the reuse of these wastes in a way that will not harm the environment or to obtain energy. In recent years, the energy values of wastes that may cause negative effects on the environment have started to be taken into account and the tendency towards disposal methods that can generate energy is increasing. The Thrace region is located in an important geographical region for Turkey, where the population is dense, industry, agriculture and livestock activities are carried out together, and solid waste production with high energy potential is also high. In this study, the biogas potential in the Thrace region was determined by considering animal wastes, vegetable wastes, treatment sludge and urban solid wastes. In determining the biogas potential of the Thrace region, yearly Turkish Statistical Institute (TUIK) data were used. In this study, it was determined that the total biogas potential in 2010 was 203.267,64 m3/day, the total biogas potential in 2015 was 243.882,45 m3/day on average, and the total biogas potential in 2020 was 260.776,79 m3/day on average. In the Thrace region, which has experienced rapid population growth with industrialization, the amount of waste with high bioenergy potential has also increased and the biogas production potential has increased rapidly. As a result, instead of depleting fossil fuels, it is possible to use biogas energy, which is among the renewable clean energy sources both in the Thrace region and throughout our country, to dispose of wastes in the most appropriate way and to obtain energy with an ecological approach.