Farklı biyokütle kaynaklarından biyokimyasal metan üretiminin kinetik modellerle tahmin edilmesi üzerine bir araştırma
A research on predicting biochemical methane production from different biomass sources with kinetic models
- Tez No: 1012583
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Trakya Bölgesi'nde yaygın olarak bulunan bitkisel (ayçiçeği sapı, kanola sapı) ve hayvansal (sığır gübresi, yumurta tavuğu gübresi, broiler gübresi) biyokütle kaynaklarının biyokimyasal metan potansiyeli (BMP) belirlenmiştir. Deneysel veriler, First-Order (FO) ve Modified Gompertz (GM) kinetik modelleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, FO modeli hem bitkisel hem de hayvansal biyokütlelerde deneysel verilerle daha iyi uyum göstermiştir. Bitkisel kaynaklarda maksimum biyometan üretimi kanola sapında 155,9 Nml CH₄/gVS, ayçiçeği sapında ise 149,0 Nml CH₄/gVS olarak tahmin edilmiştir. Ayçiçeği sapında bozunma hız sabiti 0,179 1/gün ile kanolaya göre daha yüksek bulunmuştur. Hayvansal kaynaklarda FO modeline göre maksimum biyometan üretimi sığır gübresinde 300,2 Nml CH₄/gVS, yumurta tavuğu gübresinde 309,1 Nml CH₄/gVS, broiler gübresinde ise 206,8 Nml CH₄/gVS olarak hesaplanmıştır. Model performansları karşılaştırıldığında FO modelinde determinasyon katsayısı (R²) 0,955–0,997, hata kareler ortalamasının karekökü (RMSE) ise 4,72–10,17 Nml CH₄/gVS aralığında bulunmuş ve GM modeline kıyasla daha güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar, biyogaz tesislerinde hammadde seçiminde ve süreç optimizasyonunda kinetik modellemelerin önemli bir yol gösterici olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, biyokütlelerin enerji üretiminde etkin değerlendirilmesi ile hem çevresel sürdürülebilirliğe hem de yenilenebilir enerji politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the biochemical methane potential (BMP) of plant-based (sunflower stalks, canola stalks) and animal-based (cattle manure, layer manure, broiler manure) biomass commonly found in the Thrace Region was evaluated. Experimental data were analysed using First-Order (FO) and Modified Gompertz (GM) kinetic models. The results revealed that the FO model showed better agreement with experimental data compared to the GM model. For plant-based biomass, the maximum biomethane yield was estimated as 155.9 Nml CH₄/gVS for canola stalks and 149.0 Nml CH₄/gVS for sunflower stalks, while the degradation rate constant (kₕ) was higher in sunflower stalks (0.179 1/day) than in canola stalks (0.076 1/day). For animal-based biomass, the FO model predicted maximum biomethane yields of 300.2 Nml CH₄/gVS for cattle manure, 309.1 Nml CH₄/gVS for layer manure, and 206.8 Nml CH₄/gVS for broiler manure. Model performance analysis indicated that the FO model achieved higher coefficients of determination (R² = 0.955–0.997) and lower root mean square error values (RMSE = 4.72–10.17 Nml CH₄/gVS) compared to the GM model. These findings underline the significance of kinetic modelling in substrate selection and process optimization for biogas plants. Furthermore, the efficient utilization of diverse biomass sources in biomethane production can support environmental sustainability and contribute to the development of renewable energy strategies.