Kardiyovasküler ve periodontal hastalıklı bireylerde periodontal tedavinin salya omega-3 seviyeleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
The effects of periodontal treatment on salivary endogenous pro-resolving lipid mediators (LPXA4, PD1, RVE1, RVD1 and MAR1) in patients with cardiovascular disease
  1. Tez No: 722789
  2. Yazar: KÜBRA KARAKOÇ GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM FENTOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kardiyovasküler hastalık ve periodontitis inflamasyon ve çözülme basamaklarıyla ortak patogeneze sahiptir. Literatürde iki hastalık ilişkisini değerlendiren çok sayıda çalışma bulunmakla birlikte kardiyovasküler ve periodontal hastalıklı bireylerde, periodontal tedavinin salya endojen ω-3 seviyeleri üzerine etkilerinin değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile amacımız; KVH' li ve periodontitisli homojen bir popülasyonda, iki hastalık tedavisinin salya LPXA4, PD1, RvE1, RvD1 ve MaR1 seviyelerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza SDÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Poliklinikleri'ne başvuran yaşları 34-65 arasında değişen, statin tadavisine başlanılan KVH' li ve periodontitisli toplam 25 (16 erkek ve 9 kadın) birey dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik ve antropometrik özellikleri kaydedildi. Tüm hastalardan başlangıçta, KVH tedavisini takiben 3. ayda ve periodontal tedaviyi takiben 6. ayda venöz kan örneklerinden WBC, NE, LY, MO, EO, BA, HGB, HCT, RDW, PLT, glikoz, HDL, LDL, TRG, TK, TK/HDL ve NLR oranları kaydedildi. Uyarılmamış total salya örnekleri ile LPXA4, PD1, RvE1, RvD1, MaR1 seviyeleri ELISA yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca tüm bireylerden Pİ, Gİ, CD, SK% ve KAS' yi içeren klinik periodontal parametreler elde edildi. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanıldı. Klinik periodontal parametrelerde (Pİ, Gİ, CD, SK%, KAS) tüm zamanlarda azalma tespit edildi. Bu değişim sadece SK% için başlangıç ve 3.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disease and periodontitis have a common pathogenesis with inflammation and resolution steps. Although there are many studies evaluating the relationship between the two diseases in the literature, there is no study evaluating the effects of periodontal treatment on salivary endogenous ω-3 levels in individuals with cardiovascular and periodontal diseases. In this study, it was aimed to evaluate the effects of CVD and periodontal treatments on salivary endogenous pro-resolving lipid mediator levels in a homogeneous population with CVD and periodontitis. A total of 25 (16 male and 9 female) individuals who were started on statin therapy and had periodontitis, aged between 34-65 years, who applied to SDU Faculty of Medicine, Cardiology and Dentistry Faculty Periodontology Department Polyclinics were included in this study. The sociodemographic and anthropometric characteristics of the participants were recorded. Clinical periodontal parameters (PI, GI, PD, BOP, CAL) were obtained from all patients with venous blood and unstimulated total saliva samples at baseline, at 3 months following CVD therapy, and at 6 months following periodontal therapy. WBC, NE, LY, MO, EO, BA, HGB, HCT, RDW, PLT, glikoz, HDL, LDL, TRG, TK, TK/HDL and NLR ratios were evaluated. Saliva LPXA4, PD1, RvE1, RvD1 and MaR1 levels were evaluated by ELISA. SPSS 20.0 program was used for data analysis. The sociodemographic and anthropometric characteristics of the participants were recorded. Clinical periodontal parameters (PI, GI, PD, BOP, CAL) were obtained from all patients with venous blood and unstimulated total saliva samples at baseline, at 3 months following CVD therapy, and at 6 months following periodontal therapy. WBC, NE, LY, MO, EO, BA, HGB, HCT, RDW, PLT, glikoz, HDL, LDL, TRG, TK, TK/HDL and NLR ratios were evaluated. Saliva LPXA4, PD1, RvE1, RvD1 and MaR1 levels were evaluated by ELISA. SPSS 20.0 program was used for data analysis. A decrease was detected in clinical periodontal parameters (PI, GI, PD, BOP, CAL) at all times.