Calisthenic egzersiz proğramının myokard infarktüslü hastaların performansı üzerindeki etkileri
- Tez No: 2311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ö Z E 3! Araştırmamızı Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine başvuran komplikasyonsuz, eski myokard infarktüslü hastalar üzerinde yaptık Başlangıçta 26 hasta araştırmaya dahil edilmiştir» 7 hasta tıbbi olmayan nedenlerle araştırmaya devam etmekten vazgeçmiştir. Bu durumda çalışmamız deney grubunda 9 kontrol grubunda 10 hasta ile sürdürülmüş tür. Çalışmaya başlandığında, deney ve kontrol grubundaki, bütün hastaların 12 derivasyonlu EKG leri M-mode ekokardiografileri, teleradyografileri alınmış, kiloları kaydedilmiş ve efor testleri yapılmıştır. Ayrıca SG0T, SGPT, AKŞ, BUN, total lipid» kolesterol 9 HDL ve trigliserid değerlerine bakılmıştır» Deney grubundaki hastalar hastanemizde haftada 3 gün, 12 hafta süre ile kendilerine uygun calisthenio egzersizleri içeren eğitim programlarına tabi tutulmuşlardır, Hastanede uygulanan eğitim programının sonunda ilk tetkikler tekrarlanmış, daha sonraki 3 ay için ev programı düzenlenmiştir» Bu programda hastalara cmlist-61' henic egzersizler verilmiş ve tedricen artan mesafeler de yol yürümeleri tavsiye edilmiştir. 6. ayın sonunda tüm tetkikler yinelenmiştir, Galisthenic egzersiz eğitim programına alınmamış olan kontrol grubundaki hastalarda da yine 3. ve 6. aylarda tüm tetkikler yinelenmiştir.
Özet (Çeviri)
-63- SUMMARY This study was performed in patients with uncomplicated myocardial infarction who had applied to our department «Initially, 26 patients were included in the study» 7 Patients were dropped from the study for nonmedical reason, Our study was continued with 9 patients in the exercise group and 10 patients in the control group0 Initially, all patients in the exercise and control groups underwent 12 leads EKGr,M- mode echocardiogram, treadmill stress test, SOOT, SGPT, fasting "blood sugar,total lipids, triglycerides, HDL were measured on blood samples taken after a 12-hours fast. Their body weights were taken. The patients in the exercise group were instructed in doing calisthenics 3 days per week for 12 weeks, After 12 weeks exercise program, their home program which is consisted of calisthenics were gğven and they were advised to walk at graded distances for latter 3 months. For all patients in the exercise and control groups, first performed evaluations were repeated in third an sixth months.