The effect of spraying with zinc and salicylic acid on the physiological characteristics, productivity and quality of the wheat crop
Çinko ve salisilik asit ile püskürtme yapılmasının buğday ürününün fizyolojik özellikleri, verimlilik ve kalitesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 722796
  2. Yazar: SHAD İSMAİL MAHMOOD AL JMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IBRAHİM HAKKİ YİLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu saha denemesi, salisilik asit ve çinko yaprak uygulamasının fizyolojik özellikler, verimlilik, bitki sağlığı, ve buğday mahsulünün kalitesi. Bu çalışmada ekmeklik buğday Triticum asetivum L. (Sulaimani2), uygulama faktörlerinin etkisi altında, dört konsantrasyonda salisilik asit (S0), aktivasyonsuz, (S1) vejetatife 100 ppm püskürtme, (S2) püskürtme kullanılmıştır. 200 ppm ile bitkisel ve (S3) vejetatifin 300 ppm ile püskürtülmesi. Ayrıca, aynı muamelelerin üç konsantrasyon çinko (Z0), aktivasyonsuz (Z1) ile püskürtülmesi, vejetatifin 50 ppm ile püskürtülmesi ve vejetatifin 100 ppm ile püskürtülmesi. Rastgele tam blok desenli (RCBD) ve her biri çalışma çalışanlarının kombinasyonu için faktöriyel katsayıları içeren üç tekrarlı bir faktöriyel deneyde, deney birimlerine ikişer kez rastgele dağıtılmış ve sonuçlar göstermiştir ki, Salisilik asit ve çinkonun en yüksek konsantrasyonu olan aktivasyon işlemi (S3), (Z2) ve aralarındaki etkileşim, çalışılan karakterlerin çoğunda diğer aktivasyon işlemlerinden önemli ölçüde üstün bulunmuştur. Ayrıca, diğer aktivasyon tedavilerinin de olumlu etkileri oldu ve püskürtülmeyen tedavilere kıyasla incelenen özelliklerin çoğunda üstündü.
Özet (Çeviri)
This field experiment was carried out at the Sulaimani Agricultural Research Center in the Bakrajo/Sulaymaniyah Governorate, which is located in northern Iraq in 2020-2021 with the aim of knowing the effects of salicylic acid and zinc foliar application on the physiological characteristics, productivity, and quality of the wheat crop. The bread wheat Triticum asetivum L. (Sulaimani2) was used in this study under the influence of application factors, with four concentrations of salicylic acid (S0), non-activation, (S1) spraying the vegetative with 100 ppm, (S2) spraying the vegetative with 200 ppm, and (S3) spraying the vegetative with 300 ppm. Also, spraying the same treatments with three concentrations of zinc (Z0), non-activation, (Z1), spraying the vegetative with 50 ppm, and spraying the vegetative with 100 ppm. Conducted in a factorial experiment with a randomized complete block design (RCBD) and with three replications, each of which included the factorial coefficients for the combination of the study workers, which were randomly distributed to the experimental units in duplicate and the results showed that the activation treatment (S3), (Z2) and the interaction between them which are the highest concentration of salicylic acid and zinc were significantly superior in most studied characters to the other activation treatments. Also, other activation treatments had positive effects and were superior in most studied characteristics compared to non-sprayed treatments.