Üniversite öğrencileri tarafından en çok tüketilen sıcak içeceklerin antioksidan kapasitesi, fenolik madde ve kafein içeriklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant capacity, phenolic substance and caffeine content of hot drinks most consumed by university students
- Tez No: 722797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin en çok tüketmeyi tercih ettikleri sıcak içeceklerin belirlenerek bu içeceklerin içerdiği antioksidan, fenolik bileşik ve kafein miktarlarının tayin edilmesidir. Çalışmaya İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim öğretim gören 174 kadın öğrenci katılmıştır. Üniversite öğrencilerinin en sık tercih ettikleri sıcak içecekler ise demleme çay, Türk kahvesi ve poşet çay olarak belirlenmiştir. İçeceklerin % antioksidan kapasitesini belirlemek için 1,1-difenil-2- pikrilhidrazi (DPPH) radikal süpürme kapasitesi yöntemi uygulanmıştır. Türk kahvesinin % antioksidan aktivitesi demleme çaydan yüksek bulunurken, demleme çayın % antioksidan aktivitesi poşet çaydan yüksek bulunmuştur. İçeceklerin toplam fenolik bileşik miktarını tayin etmek için Folin–Ciocalteu yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the hot drinks that university students prefer to consume the most, and to determine the antioxidant, phenolic compounds, and caffeine contents of these drinks. This research completed with 174 female students studying at Kultur University Faculty of Health Sciences participated in the study. The most frequently preferred hot drinks most frequently preferred by university students were determined as brewed tea, Turkish coffee and tea bags. The 1,1-diphenyl-2- picrylhydrazine (DPPH) radical scavenging capacity method was applied to determine the % antioxidant capacity of the beverages. While the % antioxidant activity of Turkish coffee was found to be higher than the brewed tea, the % antioxidant activity of the brewed tea was found to be higher than the tea bag. The Folin–Ciocalteu method was used to determine the total amount of phenolic compounds in beverages.