Osmanlıdan Cumhuriyete bir kadın yazar: Müfide Ferit Tek
A woman writer from the Ottoman Empire to the republic: Müfide Ferit Tek
  1. Tez No: 722856
  2. Yazar: BAHAR ÇONOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZDEMİR TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Müfide Ferit Hanım, 1892 yılında doğmuştur. Babasının Meşrutiyetçi fikirlerinden dolayı çocukluk yılları sürgün diyarı olan Bağdat ve Trablusgarp'ta geçmiştir. Eğitim hayatına Trablusgarp'ta bulunan İtalyan mektebi St. Joseph Rahibe okulunda başlamıştır. Ortaöğretimine ise Paris'te devam etmiştir. Babasının ölümü üzerine tekrar ülkesine dönmüş ve küçük yaşlarda nişanlandığı Ahmet Ferit Bey ile evlenmiştir. Müfide Ferit Hanım'ın tanınırlığı II. Meşrutiyet Döneminde olmuştur. Tanin gazetesi ile yazı hayatına başlayan Müfide Ferit Hanım, Balkan Savaşları yıllarında basını sıkça kullanmaya başlamıştır. Özellikle Türk Yurdu dergisinde hikaye ve hatıra türünde yazılar kaleme almıştır. I. Dünya Savaşı yıllarında ilk romanı olan Aydemir'i yazmaya başlamış, Türkçülüğün ve kadın hareketinin en önemli simalarından biri olmuştur. İlk romanı Aydemir ile elde ettiği ün ona farklı misyonlar yüklemiştir. Yazılarının tümünde Türkçülük kavramını vurgulamış, Türkçülük fikrinin kadınlar arasındaki ilk temsilcilerinden olmuştur. Bunun yanında kadınların sosyal hakları, kadın statüsü gibi konularda yazdığı yazılar ve vermiş olduğu konferanslar onun Türkçü bir Feminist olarak tanınmasını sağlamıştır. Milli Mücadele döneminde Ankara'ya geçerek kalemiyle savaşan başlıca kadınlardan biri olmuştur. Yazmış olduğu makaleler milli birlik, özgürlük ve umut vaat eden yazılardır. Türk milletinin umudunu kaybetmemesi için yazdığı yazılarla psikolojik bir destek sağlamıştır. Eşi Ahmet Ferit Bey'in büyükelçilik görevlerinden dolayı 1922-1943 yılları arasında İngiltere, Polonya gibi ülkelerde bulunmuştur. Adeta yurt dışında yeni Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin ve Türk kadının temsil edilmesi görevini üstlenmiştir. Müfide Ferit Hanım, yazar kimliği ile Osmanlıdan Cumhuriyete Türkiye'nin entelektüel kadınlarından biri olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Müfide Ferit Tek, Ahmet Ferit Tek, Aydemir, Feminizm, Türkçülük.
Özet (Çeviri)
Müfide Ferit Hanım was born in 1892. Due to her father's constitutionalist ideas, her childhood years were spent in exile in Baghdad and Tripoli. Her education life started at St. Joseph's Nuns School that an Italian school in Tripoli. She continued her secondary education in Paris. She returned to her country after her father's death and married Ahmet Ferit Bey, whom she was engaged to at a young age. Müfide Ferit Hanım started to be recognized during the II. Constitutional Period. Müfide Ferit Hanım, who started her writing career with the Tanin newspaper, began to use the press frequently during the Balkan Wars. She wrote stories and memoirs especially in the Türk Yurdu magazine. She started to write her first novel, Aydemir, during the years of World War I, and became one of the most important figures of Turkism and women's movement. The fame she gained with his first novel, Aydemir, has given her different missions. She emphasized the concept of Turkism in all of her writings and was one of the first representatives of the idea of Turkism among women. In addition, the articles she wrote and the conferences she gave on subjects such as women's social rights and women's status made her known as a Turkist Feminist. During the National Struggle, she went to Ankara and became one of the main women who fought with her pen. The articles he wrote are promising articles of national unity, freedom and hope. She provided psychological support with her writings so that the Turkish nation would not lose hope. She was in countries such as England and Poland between 1922-1943 due to her husband Ahmet Ferit Bey's ambassadorial duties. It is almost as if she undertook the task of representing the new Turkish Republic State and Turkish women abroad. Müfide Ferit Hanım has been one of the intellectual women of Turkey from the Ottoman Empire to the Republic with her identity as a writer. KEYWORDS: Müfide Ferit Tek, Ahmet Ferit Tek, Aydemir, Feminism, Turkishism