Sigara kullanan ve kullanmayan bireylerde aleksitimi ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of alexithymia and depression levels in smokers and non-smokers
- Tez No: 722857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SEZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sigara bağımlılığı ülkemiz ve dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Fizyolojik ve psikolojik birçok rahatsızlığa doğrudan ve dolaylı olarak neden olmaktadır. Depresyon en basit anlamıyla duygusal çökkünlük halini ifade etmektedir. Yaşam boyu görülme oranı yüksek olması ve en fazla tanı alan psikiyatrik bozukluk olması sebebiyle araştırmaya dahil edilmiştir.Aleksitimi, en yalın ifade ile duygusal körlük anlamına gelmektedir. Aleksitimi psikosomatik rahatsızlıkların bir belirtisi olurken ilk yıllarında şimdi sağlıklı bireylerde de görülmektedir. Sigara kullanan ve kullanmayan bireylerin depresyon düzeylerini incelenmesi hedeflenmiştir.404 katılımcılının verileri bulgular kısmında belirtilmiştir.Sigara kullanan bireylerin depresyon ve aleksitimi düzeyleri sigara kullanmayan bireylerden yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Cigarette addiction is an important public health problem in our country and in the world. It causes many physiological and psychological disorders directly and indirectly. Depression, in its simplest sense, expresses the state of emotional depression. It was included in the study because it has a high lifetime prevalence and is the most commonly diagnosed psychiatric disorder. Alexithymia, in the simplest terms, means emotional blindness. While alexithymia is a symptom of psychosomatic disorders, it is now seen in healthy individuals in the first years. It is aimed to examine the depression levels of smokers and non-smokers. The data of 404 participants are stated in the findings section. Depression and alexithymia levels of smokers were higher than non-smokers.