Öğretmenlere yönelik mesleki öğrenme modeli geliştirilmesi ve modelin eğitimde oyunlaştırma konusunda uygulanması
Development of a professional learning model for teachers and the application of this model to gamification in education
  1. Tez No: 722959
  2. Yazar: YAPRAK ALAGÖZ HAMZAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin mesleki öğrenmelerinin etkili bir şekilde sürdürülmesine yönelik bir model önerisi geliştirmek ve uygulama sürecinin etkililiğini ortaya koymaktır. Çok aşamalı karma yöntemin benimsendiği çalışmada öncelikle öğretmen ve öğretmen eğitimcilerinden yarı-yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacı tarafından geliştirilen Mesleki Öğrenme Ölçeği ile toplanan veriler ile öğretmenlerin mesleki öğrenmelerine ilişkin gereksinimleri belirlenmeye çalışılmış olup, bu gereksinimler doğrultusunda ve alan yazından hareketle bir Mesleki Öğrenme Modeli oluşturularak, bu modelin etkililiğinin denenmesi amacıyla bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama aşamasında“Eğitimde Oyunlaştırma”konusunda çevrimiçi bir eğitim süreci gerçekleştirilmiş olup süreç 14 hafta sonunda 13 katılımcıyla tamamlanmıştır. Eğitim sürecinde katılımcılardan elde edilen ders analitikleri, ödevler, yansıtma raporları, geliştirilen materyaller gibi verilerle birlikte süreç sonunda katılımcılardan anket ve yarı-yapılandırılmış görüşmelerle veriler toplanmıştır. Öğretmen ve öğretmen eğitimcisi görüşlerinden hareketle öğretmenlerin mesleki öğrenme gereksinimleri birçok açıdan incelenerek ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda geliştirilen Mesleki Öğrenme Modeli ise mesleki öğrenmeye hazırlık, mesleki öğrenme gerçekleştirme ve mesleki öğrenmeyi sürdürme olmak üzere üç boyut ve bu boyutlar içerisinde yer alan toplam yedi aşamadan oluşmaktadır. Uygulama aşamasında eğitimde oyunlaştırma konulu eğitim sürecinden elde edilen veriler doğrultusunda modelin etkili bir şekilde mesleki öğrenmeyi sürdürmeye katkı sağladığı, ayrıca uygulama sürecinin hangi yönlerinin bunda önemli olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a model proposal for the effective continuation of teachers' professional learning and to determine the effectiveness of the application process. In the study, in which the multi-stage mixed method was adopted, teachers' professional learning needs were identified according to the semi-structured interviews with teachers and teacher educators besides the data obtained with the Professional Learning Scale developed by the researcher. A Professional Learning Model was developed in line with these needs and based on the literature, and then an implementation was carried out to test the effectiveness of this model. In order to test the effectiveness of the Professional Learning Model, an online asynchronous training process was carried out on“Gamification in Education”and the process was completed with 13 participants in 14 weeks. Along with the data such as course analytics, homework, reflection reports, and materials developed from the participants during the training process, data were collected through questionnaires and semi-structured interviews at the end of the process. Based on the opinions of teachers and teacher educators, findings related to the professional learning needs of teachers have been revealed. The Professional Learning Model consists of three dimensions as preparation for professional learning, realization of professional learning and continuation of professional learning, and a total of seven stages within these dimensions. With the data obtained during and the end of the implementation phase, it has been revealed that the model contributes to the professional learning effectively.