Çinko uygulamasının tuz stresindeki yemlik börülce (Vigna unguiculata L.)'nin bitki gelişimine etkisi
Effect of zinc application on plant development of salt stressed forage cowpea (Vigna unguiculata L.)
- Tez No: 722981
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖNAL AŞCI, PROF. DR. KÜRŞAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Ülkem börülce çeşidinde çinko (Zn) uygulamasının (0, 2.5, 5, 10 mg Zn kg-1) farklı tuz konsantrasyonlarında (0, 25, 50, 100, 200 mM) bitki gelişimine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde, tesadüf parsellerde faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olacak şekilde saksı denemesi olarak kurulmuştur. Tuz dozları bitkilerde ikinci gerçek yapraklar (ilk bileşik yaprak) çıktığında uygulanmaya başlamıştır. Araştırmada bitki boyu, yaprakçık sayısı, toprak üstü yaş ağırlık, toprak üstü kuru ağırlık, kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, nodül sayısı, aktif nodül sayısı, nodül yaş ağırlığı, nodül kuru ağırlığı, SPAD değeri ve toprak üstü aksamın Zn konsantrasyonu incelenmiştir. Araştırma sonucunda tuz stresi bitkilerin incelenen tüm parametrelerini olumsuz etkilemiştir. Tuzun bitkilerde oluşturduğu ilk olumsuz etkiler 25 mM dozunda gözlemlenmiştir. Tuz yoğunluğunun artmasıyla birlikte bitkilerde oluşturduğu hasarlar da artmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of zinc (Zn) application on plant growth in Ülkem cowpea cultivar (0, 2.5, 5, 10 mg Zn kg-1) at different salt concentrations (0, 25, 50, 100, 200 mM). It was established in Ordu University Faculty of Agriculture as a 3-replication pot experiment in randomized plots according to factorial experimental design. Salt doses were applied when the second true leaves (first compound leaf) appeared in plants. Plant height, number of leaflets, fresh weight above soil, soil Top dry weight, root length, root wet weight, root dry weight, number of nodules, active nodule number, nodule wet weight, nodule dry weight, SPAD value and Zn concentration of the above-ground parts were investigated. As a result of the research, salt stress adversely affected all the parameters of the plants. The first negative effects of salt on plants were observed at a dose of 25 mM. has also increased.