Üniversite öğrencilerinde travmatik yaşam olaylarının araştırılması ve travmatik yaşam olayları saptananlarda travmatik yaşantının benlik saygısı ve psikolojik dayanıklılık ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of traumatic life events in university students and investigation of the relationship between traumatic life events and self-esteem and psychological resilience in those who were found to have traumatic life events
  1. Tez No: 722980
  2. Yazar: FATMA NUR KENDİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde travmatik yaşam olaylarının araştırılması ve travmatik yaşam olayları saptananlarda travmatik yaşantının benlik saygısı ve psikolojik dayanıklılık ile ne derece ilişkili olduğunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkeni travmatik yaşantılar, bağımlı değişkenleri ise benlik saygısı ve psikolojik dayanıklılıktır. Araştırma kapsamında üniversite öğrencilerinin travmatik yaşam olayları, psikolojik dayanıklılık ve benlik saygılarının cinsiyet, yaş ve eğitim durumu değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma grubu, üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya, 308 birey katılmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Yaşam Olayları Kontrol Listesi”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Travmatik yaşam olayları, psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda travmatik yaşam olayları, psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Travmatik yaşam olayları, psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısının demografik değişkenlere (cinsiyet, yaş ve eğitim durumu) göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Bağımsız Gruplar t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırma sonucunda travmatik yaşam olayları ve psikolojik dayanıklılık ile cinsiyet ve yaş arasında; benlik saygısı ile eğitim durumu anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate traumatic life events in university students and to determine to what extent the traumatic experience is related to self-esteem and psychological resilience in those with traumatic life events.. The independent variable of the study is traumatic experiences, and the dependent variables are self-esteem and resilience. Within the scope of the study, it was also examined whether the traumatic life events, resilience and self-esteem of university students differ significantly in terms of gender, age and educational status variables. The research group consists of university students. 308 individuals participated in the study. The research was carried out with relational scanning model, one of the general scanning models. As a data collection tool,“Personal Information Form”was used in order to reach the demographic information of the individuals. In addition,“Life Events Checklist”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”and“Brief Resilience Scale”were used. Pearson Product Moment Correlation Analysis was conducted to examine the relationship between traumatic life events, resilience and self-esteem. As a result of the analysis, it was seen that there was no significant relationship between traumatic life events, resilience and self-esteem. Independent Groups t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were performed to determine whether traumatic life events, resilience and self-esteem differ according to demographic variables (gender, age, and educational status). As a result of the research, between traumatic life events and resilience and gender and age; It has been observed that there is a significant difference between self-esteem and education level.