Mezenkimal kök hücreler ve immun sistem arasındaki ilişkinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mesenchymal stem cells and immune system in in vitro conditions
  1. Tez No: 723033
  2. Yazar: AYŞE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mezenkimal kök hücreler (MKH)'lerin klinik uygulamalarından önce hücrelerin immünmodülatör özelliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda MKH'lerin immün sistem hücreleri tarafından salgılanan sitokinlere olan etkisinin belirlenmesi hedeflendi. Periferal kan mononükler hücreler (PKMH) ve MKH ko-kültür öncesi ve sonrası CD4+ T hücrelerin hücre içi sitokin seviyeleri (Interlökin-4 (IL-4), Interferon-γ (IFNγ), and Interlökin-17 (IL-17)) akım sitometri ile tespit edildi. Aynı zamanda Tümör büyüme faktörü (TGF)- β, IL-4, IL-17, IFNγ süpernatant sitokin seviyeleri ELISA ile ölçüldü. Çalışmamızda MKH'ler kordon kanı (KK) ve Wharton Jeli'nden (WJ) izole edilmiş olup plastik adherent olmaları mikroskopta ve yüzey belirteçleri (CD44 (%100), CD73 (%99,6), CD90 (%100), CD105 (%88)) akım sitometri yöntemiyle gösterilmiştir. Çalışmada, ko-kültür MKH/PKMH 1/5 ve 1/10 oranlarında, 24 saat ve 72 saat inkübasyon süreleri hem KK hem de WJ MKH'leri kullanıldı. Çalışmada KK-MKH'lerle stimule edilen PKMH'leri ko-kültür sonuçları kültür öncesiyle karşılaştırıldığında farklı immünmodülatör özellikler gösterdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Determination the immunomodulatory properties of mesenchymal stem cells (MSCs) is necessary before clinical applications. In this study, it was aimed to determine the effect of MSCs on cytokines secreted by immune system cells. Intracellular cytokine levels (Interleukin-4 (IL-4), Interferon-γ (IFNγ), and Interleukin-17 (IL-17)) detected by akım cytometry before and after co-culture between peripheral blood mononuclear cells (PBMCs) and MCSs. At the same time, tumor growth factor (TGF)-β, IL-4, IL-17, IFNγ supernatant cytokine levels were measured by ELISA. In our study, MSCs were isolated from cord blood (CB) and Wharton's Jelly (WJ), and their plastic adherence was observed under the microscope and surface markers (CD44 (100%), CD73 (99.6%), CD90 (100%), CD105 ( 88%)) shown by akım cytometry method. In the study, both CB and WJ-MSCs were used in co-culture MSC/PBMC ratios of 1/5 and 1/10, incubation times of 24 hours and 72 hours. In this study, it was found that PBMCs stimulated with CB-MSCs showed different immunomodulatory properties when the results of co-culture were compared with those before culture.