Ortaokul matematik öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi algıları ile uzaktan eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between secondary school mathematics teachers' technological pedagogical field knowledge perceptions and their attitudes to distance education
- Tez No: 723034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM AŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de pandemi döneminde ortaokul matematik öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) ile Uzaktan Eğitime Yönelik Tutumları (UEYT) arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla birlikte ortaokul matematik öğretmenlerinin TPAB ve UEYT düzeyleri ile bu düzeylerin cinsiyet ve kıdem değişkenlerine göre farklılaşma durumu da incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli ile yürütülen araştırmada veriler Kabakçı Yurdakul, Odabaşı, Kılıçer, Çoklar, Binici ve Kurt'un (2012) geliştirdiği TPACK- Deep ölçeği ile Kışla'nın (2016) geliştirmiş olduğu UEYT ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre farklılaşmaları belirlemek için t testi, kıdem değişkenine göre farklılaşmaları belirlemek için tek yönlü ANOVA, TPAB ile UEYT düzeylerini belirlemek için ise ortalama, medyan ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. UEYT ile TPAB arasındaki ilişkiyi incelemek için de basit korelasyon uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul matematik öğretmenlerinin TPAB düzeyleri yüksek çıkarken, UEYT düzeylerinin kararsız olduğu görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre TPAB ile UEYT düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Kıdem değişkeninde ise TPAB boyutlarında anlamlı bir farklılaşma görülmezken UEYT düzeyinde 16-20 yıl ve 20 yıl ve üzeri görev yapan öğretmenler ile 6-10 yıl kıdeme sahip öğretmenler arasında, 16-20 yıl ve 20 yıl ve üzeri öğretmenler lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. TPAB ile UEYT düzeyleri arasında ise anlamlı ve ters yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmada cinsiyet ve kıdem değişkeninin yanında öğretmenlerin mezun oldukları program türüne ve bilgisayar kullanım sıklığına göre çalışmanın genişletilmesi, İstanbul İli dışında farklı il ve ilçelerde ortaokullarla birlikte lise ve dengi okullarda da çalışmanın yenilenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) and Attitudes Towards Distance Education (ATDE) of secondary school mathematics teachers' during the pandemic period in Turkey. For this purpose, the TPACK and ATDE levels of secondary school mathematics teachers and the differentiation of these levels according to gender and seniority variables are also examined. In the research conducted with the relational scanning model, data were collected using the TPACK-Deep scale developed by Kabakçı Yurdakul, Odabaşı, Kılıçer, Çoklar, Binici, and Kurt (2012) and the UEYT scale developed by Kışla (2016). The t-test is used to determine the differences according to the gender variable, the one- way ANOVA to determine the differences according to the seniority variable, and the mean, median and standard deviation values were calculated to determine the TPACK and ATDE levels. Simple correlation is applied to examine the relationship between ATDE and TPACK. As a result of the research, it is seen that the TPACK levels of secondary school mathematics teachers were high while the levels of ATDE were unstable. There is no significant difference in TPACK and ATDE levels according to gender variable. While there was no significant difference in the TPACK dimensions in the seniority variable, it was observed that there is a significant difference between the teachers who worked for 16-20 years and 20 years and more at the ATDE level, and the teachers with 6-10 years of seniority, in favor of the teachers who had 16-20 years and 20 years and more. It is also observed that there is a significant and inverse relationship between TPACK and ATDE levels. In the research, it is recommended to expand the study according to the type of programme from which the teachers graduated and the frequency of computer usage, as well as the gender and seniority variable, and to renew the study in secondary schools, high schools and equivalent schools in different provinces and districts outside of Istanbul.