Cennet Hurması (Diospyros kaki) meyvesinin yeşil yapraklarından sentezlenen gümüş nanopartiküllerin sentezi, karekterizasyonu, antimikrobiyal ve sitotoksik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, antimicrobial and cytotoxic activities of silver nanoparticles synthesized from green leaves of Persimmon (Diospyros kaki) fruit
  1. Tez No: 723071
  2. Yazar: ALİ ÖLÇEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Cennet Hurması meyvesinin yeşil yaprakları ile elde edilen özüt ve 5 MilliMolar gümüş nitrat çözeltisi 5:1 oranında cam bir kap içerisinde reaksiyona bırakıldı. Reaksiyon sonucunda nano partiküller (AgNP'ler) çevre dostu yöntemle ekonomik ve basit bir biçimde sentezlendi. Sentezlenen AgNP'ler UV-visiblespektrofotometre (UV-Vis.), Fourier Transform İnfrared Spectroscopy (FTIR), X- Işınımı Kırınımı Difraktrometresi(XRD), Taramalı Electron Mikroskobu (SEM), Zeta potansiyeli ve Zetasizer cihaz verileri kullanılarak karakterize edildi. Karakterizasyon verilerine göre 453 nm dalga boyunda maksimum absorbans, küresel görünüm, 7-20 nm arasında kristal nano boyuta sahip, -19.9 mV zeta potansiyeline sahip oldukları belirlendi. AgNP'lerin patojen gram negatif ve pozitif bakteriler ile mayanın üremeleri üzerinde baskılayıcı etkileri mikro dilusyon yöntemi ile Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) tespit edildi. Partiküllerin sitotoksik etkileri sağlıklı hücre hattı (HDF) ve kanserli hücre hatları (U118, CaCo-2 ve Skov-3) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the extract obtained from the green leaves of the Persimmon fruit and the 5 MilliMolar silver nitrate solution were reacted in a 5:1 ratio in a glass container. As a result of the reaction, nanoparticles (AgNPs) were synthesized in an economical and simple way with an environmentally friendly method. The synthesized AgNPs were characterized using UV-visible spectrophotometer (UV-Vis.), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), X-Ray Diffractometry (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Zeta potential and Zetasizer instrument data. According to the characterization data, it was determined that they have a maximum absorbance at 453 nm wavelength, spherical appearance, crystal nano size between 7-20 nm, and a zeta potential of -19.9 mV. The suppressive effects of AgNPs on the growth of pathogenic gram-negative and positive bacteria and yeast were determined by the micro-dilution method, and the Minimum Inhibition Concentration (MIC) was determined. The cytotoxic effects of the particles were investigated with healthy cell line (HDF) and cancer cell lines (U118, CaCo-2 and Skov-3).