Terapötik hipotermi altındaki asfiktik yenidoğanlarda renal oksijen doygunluğunun ölçümü akut böbrek hasarını erken tanımada yardımcı olur mu?
Does measurement of renal oxygen satisfaction in asphictic newborns under therapeutic hypothermia help in early recognition of acute renal damage?
  1. Tez No: 723086
  2. Yazar: ESRA KAAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve amaç: Neonatal ensefalopati; erken yenidoğan döneminde ortaya çıkan merkezi sinir sisteminde bozukluğa yol açabilecek durumlar ile ilişkili olarak gelişen heterojen klinik bir sendromdur. Hipoksik iskemik hasar sonrası kan akışı tercihen beyin, kalp ve adrenal bezlere yönlendirilir. Renal hipoperfüzyon gelişerek iskemi, prerenal hasar ve bunun sonucunda akut böbrek hasarı (ABH) oluşur. Near infrared spektroskopi (NIRS) doku oksijen durumunu izlemek için kullanılan ışık tabanlı bir teknolojidir. NIRS, yenidoğanlarda en sık izlenenler serebral (cRSO2), renal (rRSO2) ve splanknik (sRSO2) oksijenasyon olmak üzere birçok organda bölgesel oksijen satürasyonunu (RSO2) izleme potansiyeline sahiptir. Akut böbrek hasarı belirteçlerinde değişim geri dönüşü olmayan hasar süreci başladıktan ancak 12-48 saat sonra olmaktadır diğer taraftan oksijenasyon değişiklikleri cok daha erken meydana gelmektedir aradaki zaman diliminin klinik yaklaşım ve tedaviler ile hasarın tersine çevrilebileceği terapötik pencere dönemini temsil etmesi muhtemeldir. Bu çalışmanın amacı hipoksik iskemik ensefalopatili (HİE) ve terapotik hipotermi (TH) uygulanan yenidoğanlarda NIRS ile renal ve beyin oksijen doygunluğu ölçümü yapılarak ABH gelişimini anormal böbrek fonksiyonlarının laboratuvara yansımasından önce erken tanıyıp tanıyamayacağımızı belirlemektir. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği'nde Ocak 2021– Haziran 2021 tarihleri arasında HİE tanısı konularak TH uygulanan 46 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar ABH gelişen ve ABH gelişmeyen olarak gruplandırıldı. ABH gelişen ve gelişmeyen hastaların glomerüler ve tübüler böbrek fonksiyon testleri, beyin ve böbrek NIRS düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 46 hastanın 12'si ABH grubu, 34'ü Non-ABH grubu olarak değerlendirildi. ABH grubunun gebelik, parite ve yaşayan çocuk sayısı istatistiksel olarak Non-ABH grubundan yüksekti. ABH grubunda solunum desteği alan hasta sayısı Non-ABH grubuna göre istatistiksel olarak yüksekti. ABH grubunun 48 ve 72. saat Na değeri Non-ABH grubuna göre düşük, K değeri ise yüksekti. FeNa ve FeK değerleri 72. saatte ABH grubunda istatistiksel olarak yüksekti. Beyin NIRS değerleri belirli saatlerde ABH grubunda Non-ABH'ya göre istatistiksel olarak yüksekti. Her iki böbrek ortalama değerleri 0-6. saatlerde ABH grubunda yüksekti. Grupların MAP ortalama değerleri tüm ölçüm zamanlarında istatistiksel olarak benzerdi. Sonuçlar: Çalışmamızda hem beyin doku oksijen düzeyi hem de TH tedavisinin ilk 6 saatinde böbrek doku oksijen düzeyi ABH grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın TH'nin ilk 6 saatinde beyin NIRS düzeyi ve her iki böbrek ortalama NIRS düzeyinin laboratuvar değerlerin yükselmesinden önce ABH gelişimini öngörmede bir marker olarak kullanılabileceği hakkında fikir verdiğini düşünmekteyiz. Bu konuda daha çok sayıda hasta ile yapılan geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Neonatal encephalopathy; It is a heterogeneous clinical syndrome that occurs in the early neonatal period and develops in association with conditions that may lead to disorders in the central nervous system. After hypoxic ischemic injury, blood flow is preferably diverted to the brain, heart, and adrenal glands. Renal hypoperfusion develops, resulting in ischemia, prerenal damage, and as a result, acute kidney injury (AKI). NIRS is a light-based technology used to monitor tissue oxygen status. NIRS has the potential to monitor regional oxygen saturation (RSO2) in many organs, the most common ones being cerebral (cRSO2), renal (rRSO2) and splanchnic (sRSO2) oxygenation in newborns. Changes in the markers of acute kidney injury occur only 12-48 hours after the irreversible damage process begins, on the other hand, changes in oxygenation occur much earlier, and the time interval between clinical approaches and treatments is likely to represent the therapeutic window period in which the damage can be reversed. The aim of this study is to determine whether we can detect AKI development early before abnormal kidney functions are reflected in the laboratory by measuring renal and cerebral oxygen saturation with NIRS in newborns with hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) and therapeutic hypothermia (TH). Materials and methods: Forty-six patients who were diagnosed with HIE and applied TH between January 2021 and June 2021 in the Health Sciences University Kayseri City Hospital, Pediatrics, Neonatal Intensive Care Clinic were included in the study. The patients were grouped as developing AKI and not developing AKI. Glomerular and tubular renal function tests, brain and kidney NIRS levels of patients with and without AKI were evaluated. Results: Of the 46 patients included in the study, 12 were evaluated as AKI group and 34 as Non-ABH group. Pregnancy, parity and number of living children were statistically higher in the AKI group than in the Non-ABH group. The number of patients receiving respiratory support in the AKI group was statistically higher than in the Non-ABH group. The 48th and 72nd hour Na values of the AKI group were lower than those of the Non-ABH group, and the K value was higher. FeNa and FeK values were statistically higher in the AKI group at 72 hours. Brain NIRS values were statistically higher in the AKI group at certain times compared to Non-ABH. The mean values of both kidneys were higher in the AKI group at 0-6 hours.The mean MAP values of the groups were statistically similar at all measurement times. Results: In our study, both brain tissue oxygen level and kidney tissue oxygen level in the first 6 hours of TH treatment were found to be significantly higher in the AKI group. We think that our study gives an idea that the brain NIRS level in the first 6 hours of TH and the mean NIRS level of both kidneys can be used as a marker to predict the development of AKI before laboratory values increase. Large-scale studies with larger numbers of patients are needed in this regard.