Çocukluk çağı ruhsal travmaları ile obsesyon düzeylerinin 40 yaş üstü kişilerde kardiyovasküler hastalık açısından incelenmesi
Investigation of childhood psychic traumas and obsession levels in terms of cardiovascular disease risk in people over 40
  1. Tez No: 723098
  2. Yazar: EREN FIÇICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MESTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, 40 yaş üstü, kardiyovasküler tanı almış bireylerin, çocukluk çağı travmaları ve obsesyon düzeylerinin arasındaki ilişkiyi araştırması amaçlanmaktadır. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan; toplamda 442 kişi; 40 yaş ve üstü birey katılım sağlamıştır. Katılım sağlayan kişilere Sosyo-demografik bilgi formu, Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon ölçeği ve Çocukluk Çağı Travma Ölçeği'nin Türkçesi 2.0 (CTQ) verilmiştir. İlişkisel tip araştırma modeli uygulanan bu çalışmada; çocukluk çağı travması yaşayan kişilerin obsesyon düzeylerinin kardiyovasküler hastalık arasındaki korelasyon incelenmiştir. Verilerin elde edilişinde normallik dağılım testlerinden Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmış olup analiz sonucunda normallik varsayımları sağlandığından parametrik testlerden faydalanılmıştır. Kare ilişki testi, bağımsız örneklem t testi, One-way ANOVA testi sonucu kullanılmıştır. Ölçeklerin ilişki analizinde Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Kardiyovasküler tanı almış olmanın; obsesyon puanları ve çocuk çağı travmaları arasındaki bağın anlaşılması için yapılmış bu çalışmanın sonucunda; çocukluk çağı travmaları ve kardiyovasküler hastalık tanısı almış olmak arasında anlamlı bir sonuç bulunmuştur. Aynı zamanda; çocukluk çağı travmaları ve kardiyovasküler hastalık tanısı almış olma arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak; obsesyon puanı ve çocukluk çağı travmalarının direkt olarak kardiyovasküler tanı alma arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between having cardiovascular diagnosis, obsession scores and childhood traumas of people who are 40 years and older. 442 people who live in Istanbul participated in the study. Demographic information form, Yale Brown OCD Self Scale and Childhood Trauma Questionnaire were given to participants. Relational type model was used for this study to examine the relation between having cardiovascular diagnosis, obsession scores and childhood traumas of people who are 40 years and older. In this study, relation between having cardiovascular diagnosis and childhood trauma scores were found significant. Also a significant relation between having cardiovascular diagnosis and obsession score was found. But the results show that the obsession score and childhood traumas has no significant effect on having cardiovascular disease.