COVID-19 serviste/poliklinikte çalışan sağlık çalışanlarının ve birinci derece yakınlarının duygu durum bozukluğunun değerlendirilmesi
Evoluation of emotional condition disorders in medical personnel working in the COVİD-19 service and polyclinics, and their first-degree relatives
- Tez No: 723105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOGAY EVRİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: COVID-19 pandemisi bütün dünyayı etkilenmesine rağmen bazı kişi ve gruplar daha fazla etkilenmiştir veya bu grupların etkilenme riski daha fazladır. Riski yüksek grupların en başlarında sağlık çalışanları gelmektedir. Pandeminin fiziksel sonuçlarının yanında psikolojik sonuçları da olmuştur. Bu çalışma ile bir hastanenin Covid-19 servis ve poliklinikte çalışan sağlık çalışanlarının ve birinci derece yakınlarında duygu durum bozukluğu sıklığının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Ufuk Üniversitesi Hastanesinde 2021 yılında COVID-19 servis ve poliklinikte çalışan sağlık çalışanları ve her bir çalışanın birinci derece yakını üstünde yapılmıştır. Bu çalışmada Ufuk Üniversitesi'nde Covid-19 servis ve ya poliklinikte çalışmış olan doktor, hemşire ve yardımcı sağlık personelleri ile her sağlık personelinin sağlık personeli olmayan 1. derece yakını çalışmaya dahil edilmiştir. 375 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcılara uygulanan form üç bölümden oluşmaktadır. Sosyo-demografik bölüm, Kısa Semptom Envanteri ve Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formudur. Analizlerde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The COVID-19 pandemic has affected the entire world; however, some individuals and groups have been more affected or have higher risk of being affected. On top of the groups with elevated risk comes medical workers. Along with the physical outcomes of the pandemic, there have also been psychological effects. In this study, it is aimed to examine the frequency of emotional disorder in healthcare personnel working in COVID-19 service and polyclinics, and their first-degree relatives. Method: This study has been conducted on COVID-19 service personnel in Ufuk University in the year 2021, and the first-degree relatives of each and every one of them. In this study, doctors, nurses and assisting medical personnel who had worked in either COVID-19 service or polyclinics in Ufuk University, and the first-degree relatives of these healthcare workers who are not medical people, are examined. A total of 375 people has been accessed. The survey form used with the participants is formed in three parts. Socio-demographic part, Short Symptom Inventory, and Short Form for Burnout Scale. Mann Whitney U-test, and Kruskall-Wallis Test have been used in the analyses.