1980 sonrasında Türkiye'de baskıresim ve sorunları üzerine bir inceleme
A study on printmaking and its problems in Turkey after 1980
  1. Tez No: 723104
  2. Yazar: PINAR TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
1980 sonrasında Türkiye'de baskıresmin siyasal, kültürel ve ekonomik süreçle birlikte ilerleyen ilişkisine odaklanmış olan bu çalışma, üç ana başlık üzerinden konuya yaklaşımını belirlemiştir. Üç ana başlık içerisinde; Siyasal sürecin sosyo-kültürel, ekonomik ortama ve bilhassa sanat ortamına etkisiyle birlikte gelişen dinamikler bir araya getirilmiştir. Baskıresmin dönem içerisindeki siyasal ortamla geçen yoğun diyaloğu ve bu süreçte gerçekleşen önemli kırılma noktaları bir araya getirilmiştir. İlk bölümde 1980 döneminin zeminini oluşturan siyasal süreç ön plana çıkartılmıştır ve sonrasında 1980 dönemi açığa çıkartılarak tüm değişkenlikleriyle birlikte aktarılmaya başlanmıştır. Siyasal, ekonomik ve kültürel sürecin sanat ortamına yansıyan yüzünü ve birbirleriyle olan bağıl ilişkileri birlikte ele alınarak aktarılmıştır. İkinci bölümde ise baskıresmin tarihsel sürecine inilerek nasıl bir eksen içerisinde ilerlediği, dönem içerisindeki siyasal bilançonun baskıresmi ne denli etkilediği, bu süreçte hangi manevralarla ön plana çıkarak sanat ortamında yerini aldığı ve sanatçılar tarafından benimsendiği aktarılırken, 1980 ve 1990 yılları içerisinde baskıresmin gelişimine katkı sağlayan önemli oluşumlara da bu bölümde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde baskıresmin ciddi bir dönüşüm geçirmesine rağmen birtakım eksikliklerinin halen devam ettiği ve bu bölüm içeresinde bahsi geçen sorunların neden kaynaklı olabileceğine dair tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which focused on the relationship of printmaking with the political, cultural and economic process in Turkey after 1980, determined its approach to the subject through three main headings. In three main headings; The dynamics that developed with the impact of the political process on the socio-cultural, economic environment and especially the art environment were brought together. The intense dialogue of printmaking with the political environment of the period and the important breaking points that took place in this process were brought together. In the first part, the political process that formed the basis of the 1980 period was brought to the fore, and then the 1980 period was revealed and started to be conveyed with all its variability. The face of the political, economic and cultural process reflected in the art environment and their relative relations with each other are discussed together. In the second part, it is explained how printmaking progressed in an axis by going down to its historical process, how much the political balance sheet in the period affected printmaking, with which maneuvers it took its place in the art environment and adopted by artists in this process. are also included in this section. In the third chapter, it has been determined that although printmaking has undergone a serious transformation, some of its problems still continue and why the problems mentioned in this chapter may be the cause.