Ateşli silahlı yaralanmalarda hastane ortamında bulgularının korunması
Protection of findings in hospital environment in fire armed injuries
  1. Tez No: 723167
  2. Yazar: HATİCE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, toplumlarda işlenen her suç zincirleme olarak halkın düzenini bozmaktadır. Bu düzeni sağlamak için her zaman kurallara ihtiyaç duyulmaktadır. Devletin tüm vatandaşlarının adil yargılanmasını sağlaması, temel görevlerinden biridir. Bu sebeple yargıya intikal edecek her konuda izleyeceği yolun, kuşkusuz tarafsız ve doğru belgelendirilmiş olması gerekmektedir. Hastaları için çaba gösteren sağlık personeli adli vaka süreci de işin içine girince ekstra çaba göstermektedir. Bu çalışma ile hastane ortamındaki adli kayıt süreçleri incelenmiş, sağlıkçı ve kolluk kuvvetleri arasında yaşanan bulgu devir sistemlerine odaklanıp, bu sistemi kolaylaştıracak çözüm yöntemleri araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda bulgu toplama ve kayıt sürecinde desteğe ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Sağlıkçıya yardımcı olacak KİT örneği ve Bulgu Kayıt örneği düzenlenmiştir. Bulgu toplama kitinin hastane koşullarına uygun olarak düzenlenmesi planlanmıştır. Olay yeri inceleme kitleri daha karmaşık, geniş ve profesyonel bir düzene sahip olmasının sebebi uzmanlar tarafından kullanılması ve bire bir olarak olayın içinde bulunmalarıdır. Hastane ortamında kullanılacak kitin ise kullanımı pratik, daha sade, anlaşılır olması gerekmektedir. Bunun sebebi sağlık çalışanların direkt olarak uzmanlık alanları olmaması ve yeri geldiğinde her sağlık personelinin pratik olarak anlayıp kullanması gerekliliğidir. Bulgu Kayıt Formu,“Olay Yeri İnceleme Bulgu Kayıt Formu”örnek alınarak hazırlanmış olup, hastane içerisinde şüpheye yer bırakmayacak şekilde hasta üzerindeki sağlıkçı tarafından alınmak zorunda kalınan her türlü bulguyu kaydetmeye yarayacak form halinde düzenlenmiştir. Böylece anlık olarak hastadan alınanlar kaydedilecek, istenmeyen kayıpların önüne geçilmesine yardımcı olması hedeflenmiştir. Alandaki eksiklerin giderilmesi adına, yayımlanmış kaynakçalar taranıp bu alanda gelişmiş yöntem ve teknikler uygulayan ülkelerle ülkemizdeki adli vaka çalışmaları da esas alınarak, elde edilen sonuçlar değerlendirilecektir. Olay yeri inceleme ekiplerine, aynı zamanda adli sürece yardımcı olacak delil-kayıt zincirinin daha hızlı ilerlemesini, sağlıkçının bilgi düzeyi de arttırılarak adli vaka dosyalarının daha verimli kaydedilmesi, bu çalışma ile hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is not the crime of crimes committed in societies, societies in general. Its timing is not done for this scheme. The fair trial of all rules is one of its fundamental duties. There will be a litigation process related to this judgment, it needs to be properly documented in the future. Health personnel who make an effort for their patients make extra efforts when the forensic case process is involved. With this study, the forensic record processes in the hospital environment were examined, focusing on the finding transfer systems between healthcare professionals and law enforcement officers, and solution methods that would facilitate this system were investigated. As a result of the research, it was determined that he needed support during the finding and recording process. KIT sample and Finding Record sample were prepared to help the healthcare provider. It is planned to arrange the findings collection kit in accordance with the hospital conditions. The reason why crime scene investigation kits have a more complex, wide and professional order is that they are used by experts and they are housed in the event one-to-one. The kit to be used in the hospital environment should be simpler and more understandable. The reason for this is that healthcare professionals do not have a direct field of expertise and every healthcare professional should understand and use them practically when appropriate. The Findings Record Form was prepared by taking the“crime scene investigation finding record form”as an example, and it was arranged in a form to record all kinds of findings that had to be taken by the healthcare provider on the patient, leaving no room for doubt. In this way, what is taken from the patient will be recorded instantly, and it is aimed to help prevent unwanted losses. In order to eliminate the deficiencies in the field, the results obtained will be evaluated based on the forensic case studies in our country and countries that have applied advanced methods and techniques in this field by scanning the published bibliography. It is aimed with this study that the evidence-record chain, which will help the crime scene investigation teams and the forensic process, progress faster, and that the forensic case files will be recorded more efficiently by increasing the knowledge level of the health care provider.