The effect of big five traits on online impulse purchase in the moderation effect of hedonic and utilitarian shopping motives
Hazcı ve faydacı alışveriş motivasyonları düzenleyiciliğinde, beş büyük kişilik özelliğinin çevrimiçi dürtüsel satınalma üzerine etkisi
  1. Tez No: 723168
  2. Yazar: NASRAT ULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE İRFANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde tüketiciler arasında çevrimiçi dürtüsel satınalma davranışı hızla artış göstermektedir. Müşterilerin çevrimiçi anlık satın almalarını hangi faktörlerin etkilediğini belirlemek için birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma, hazcı ve faydacı alışveriş motivasyonları düzenleyiciliğinde, beş büyük kişilik özelliğinin çevrimiçi dürtüsel satınalma üzerine etkisini incelemektedir. Çalışmada 253 katılımcının verileri, 5 li likert tipi tutum ölçekleri kullanılarak toplanmış ve veriler SPSS 22 ve Hayes Makro kullanılarak, tanımlayıcı analizler, faktör analizi ve moderasyon analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, (IP) çevrimiçi anlık satın alma davranışının, sırasıyla (OPT) iyimserlik, (NEO) nevrotiklik, (HSM) hazcı ve (USM) faydacı alışveriş motivasyonları ile anlamlı ve pozitif bir ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, hazcı alışveriş motivasyonunun, iyimserlik (OPT) ile çevrimiçi anlık satın alma davranışı (IP) arasındaki ilişki ve (NEO) nevrotiklik ve çevrimiçi anlık satın alma davranışı (IP) arasındaki ilişki üzerindeki ilişkiye bakıldığında, hazcı alışveriş motivasyonunun her iki ilişki üzerinde de anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, faydacı alışveriş motivasyonunun, iyimserlik (OPT) ve çevrimiçi anlık satın alma davranışı (IP) arasındaki ilişkinin yanı sıra (NEO) nevrotiklik ve çevrimiçi anlık satın alma davranışı (IP) arasındaki ilişki üzerindeki etkisine bakıldığında, faydacı alışveriş güdülerinin her iki ilişki üzerinde yine anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Online impulsive purchases have surged during the last few years. Many research has been conducted to determine what factors influence customers' online impulsive purchases. This research was conducted to determine how big five personality traits influence customers' online impulse purchases, including the moderating impact of Hedonic and Utilitarian shopping motives. The results of 253 people were analyzed with a five-point Likert scale. For additional descriptive analysis of the responses, (SPSS) version 22.00 was adopted, followed by factor analysis (EFA) and the Hayes macro process for moderation. The findings of this study showed that (IP) impulse purchase was predicted significantly positive from (OPT) optimism, (NEO) neuroticism, (HSM) hedonic shopping motives, and (USM) utilitarian shopping motives respectively. However, the interaction effect of hedonic shopping motive on the relationship between optimism (OPT) and impulse purchase behavior (IP), as well as the relationship between (NEO) neuroticism and impulse purchase behavior (IP) was tested and the result shows that there is no significant effect of hedonic shopping motive on both relationships. Also, the interaction effect of utilitarian shopping motive on the relationship between optimism (OPT) and impulse purchase behavior (IP), as well as the relationship between (NEO) neuroticism and impulse purchase behavior (IP) was tested and the result shows that there is no significant effect of utilitarian shopping motives on both relationships.