Burdur havzasında kentsel ve kırsal altyapıların uydu görüntüleri kullanılarak analizi
Analysis of urban and rural infrastructures in Burdur basin using satellite images
- Tez No: 723193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEDA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Küresel çevre sorunları ve peyzajın yapısındaki ekolojik bozulmalar, arazi kullanımı ve arazi örtüsünde değişimlere neden olmaktadır. Bu durumun beraberinde getirdiği ekolojik sınırların zarar görmesi özellikle nehir ve göllere su sağlayan kapalı havzaların kurumasına ve havzadaki ekosistemlerin sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Bu sebeple arazi örtüsünün mevcut durumunun analizi oldukça önemlidir. Arazi örtüsü verilerini hızlı ve güvenilir bir şekilde elde etmek için uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Burdur Gölü Kapalı Havzası örneğinde gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında Sentinel-2A uydusunun uydu görüntüleri kullanılarak kentsel ve kırsal altyapılar 4 sınıf altında ele alınarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında QGIS, ArcGIS ve ERDAS IMAGINE programları eş zamanlı olarak kullanılmış ve kontrollü sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kontrollü sınıflandırma yapılmış, doğruluk analizi neticesinde kappa değeri %86 olarak hesaplanmıştır. Sonuçta, çalışma alanında sarı altyapıların diğer altyapı türlerine göre daha büyük yer kapladığı bulunmuştur. Sarı altyapıları sırasıyla yeşil, mavi ve gri altyapılar izlemektedir.
Özet (Çeviri)
Global environmental problems and ecological deterioration of the structure of landscape cause changes in land use and land cover. The damage to the ecological borders brought about by this situation threatens the drying of closed basins that provide water to rivers and lakes and the sustainability of ecosystems. Because of this reason it is important to analyze current land use. Remote sensing and geographic information systems are frequently used to obtain land cover data quickly and reliably. Within the scope of this study carried out in the example of the Closed Basin of Lake Burdur, using satellite images of the Sentinel-2A satellite, urban and rural infrastructures were considered under 4 classes and analyzed accordingly. Within the scope of the study, QGIS, ArcGIS and ERDAS IMAGINE programs were used simultaneously and controlled classification was carried out. As a result of the accuracy analysis, the Kappa value was calculated 86%. Consequently, the dominant infrastructure type in the study area was found as yellow infrastructures. Yellow infrastructure are followed by green, blue and gray infrastructures respectively.