Sayısal ortamda üç boyutlu tipografik tasarımlar ve bir uygulama projesi
Three-dimensional typographic designs in digital environment and an application project
  1. Tez No: 723194
  2. Yazar: SUNAY ECEM ES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Sayısal Ortamda Üç Boyutlu Tipografik Tasarımlar ve Bir Uygulama Projesi”adlı bu araştırmada, geçmişten günümüze kadar gelişim gösteren ve günümüz teknolojisiyle sayısal ortamda oluşturulan üç boyutlu tipografi çalışmaları ele alınarak incelenmiştir. Tarihsel bağlamda incelendiğinde üç boyutlu tipografinin birçok önemli akıma etki ettiği gözlemlenmiştir. Yalnızca modern tasarımcılar değil, aynı zamanda tasarımlarında daha deneysel etkiler elde etmek isteyen postmodern tasarımcılar da üç boyut kullanımını tipografiye dahil etmişlerdir. Günümüzde sayısal ortamda oluşturulan üç boyutlu modeller, üç boyut teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte sanatçılar ve tasarımcılar tarafından grafik tasarım oluşturma sürecinde aktif bir şekilde kullanılan bir teknik haline gelmiştir. Bu gelişmeler üç boyutlu tipografinin günümüz dijital sanatında da kendisine yer bulmasına olanak sağlamıştır. Bu tez dinamik olarak değişen tipografik ifadenin tanımlanmasına izin veren bir dizi kavram ve terminolojiyi okuyucuya sağlamakta, açıklamakta ve tartışmaktadır. Aynı zamanda bu araştırma, üç boyutlu tipografik tasarımın daha derinden anlaşılmasına da katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research titled“Three-Dimensional Typographic Designs in Digital Environment and an Application Project”, three-dimensional typography studies that have developed from the past to the present and created in the digital environment with today's technology have been examined. When examined in a historical context, it has been observed that three-dimensional typography has influenced many important movements. Not only modern designers but also postmodern designers who want to achieve more experimental results in their designs have included the use of three dimensions in typography. Today, three-dimensional models created in the digital environment have become a technique that is actively used by artists and designers in the process of creating graphic design, with the developments in three-dimensional technologies. These developments have allowed three-dimensional typography to find a place for itself in today's digital art. This thesis provides, explains, and discusses a set of concepts and terminology that allows the definition of dynamically changing typographic expression. At the same time, this research contributes to a deeper understanding of three- dimensional typographic design.