Örgütsel kronizm ve karanlık üçlü'nün örgütsel iletişim doyumu üzerindeki etkisi
Effects of organizational cronyism and dark triad on organizational communication satisfaction
- Tez No: 723236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal mübadele kuramı çerçevesinde örgütsel kronizm ve karanlık üçlünün örgütsel iletişim doyumu üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaca uygun olarak Kastamonu ilindeki beyaz yakalı 242 kamu çalışanı ile çalışma yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan ölçeklerin keşfedici faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerin güvenirlik düzeyleri Cronbach Alfa katsayısı kullanılarak yorumlanmıştır. Çalışmada örgütsel kronizm ve örgütsel iletişim doyumu tek boyut üzerinden değerlendirilmiştir. Karanlık üçlü ise narsisizm, makyavelizm ve psikopati olarak ele alınmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular örgütsel kronizmin örgütsel iletişim doyumunu negatif yönde etkilediğini, karanlık üçlü bileşenlerinin ise örgütsel iletişim doyumu üzerinde etkisi bulunmadığını göstermiştir. Çalışma sosyal mübadele kuramı çerçevesinde ilgili değişkenler arasındaki ilişkileri yorumlaması doğrultusunda alan yazına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of organizational cronyism and the dark triad on organizational communication satisfaction within the framework of social exchange theory. For this purpose, research was conducted with 242 white-collar public employees in Kastamonu province. Exploratory factor analysis of the scales used in the research was carried out. In addition, the reliability levels of the scales were interpreted using the Cronbach Alpha coefficient. In the study, organizational cronyism and organizational communication satisfaction were evaluated on a single dimension. The dark triad is discussed as narcissism, machiavellianism and psychopathy. The findings obtained from the research showed that organizational cronyism affects organizational communication satisfaction negatively, while dark triad components have no effect on organizational communication satisfaction. The research contributes to the literature in terms of interpreting the relationships between related variables within the framework of social exchange theory.