COVID-19 sonrası işitme kaybı riski araştırılması
Researching the risk of hearing loss after COVID 19
- Tez No: 723239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Koronavirusler (CoV), basit soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin'in Wuhan şehrinde görülen etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını 31 Aralık 2019 tarihinde yeni (novel) tip korona virüs (2019-nCoV) kabul etmiştir (WHO, 2020). COVID-19, ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi etkisini belirgin olarak göstermektedir. Nörotropik olduğu bilinen bu virüsün, hastalarda erken ve geç dönemde odyo-vestibüler sisteme nasıl bir etki yaptığı araştırılmaya değer bir konudur. Dünyanın karşı karşıya kaldığı ve henüz tam bir tedavisi olmadığı için etkisinin uzun süreceği, bu nedenle de pek çok araştırmanın konusu olacağı tahmin edilen COVID-19, odyoloji bilim dünyası için de gizemini korumaktadır. Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin COVID-19 enfeksiyonu esnasında ve sonrasında işitme kaybı şikayetleri olup olmadığını incelemektir. Araştırma sonucunda odyoloji literatüründe önemli bir yer tutan işitme kaybı olgusunun COVID – 19 ile ilişkisi incelenerek literatürdeki zenginliğin arttırılması amaçlanmıştır. İşitme kaybı; işitme hassasiyetindeki azalma, etraftaki sesleri algılamakta güçlük çekme, kulakta çınlama veya vızıldama gibi seslerin duyulması işitme kaybı olarak tanımlanabilmektedir. COVID-19'un doğrudan işitme ve denge sistemini etkilediğine dair yeterli bilimsel kanıt henüz mevcut değildir. Az sayıda hastada, minimal odyo-vestibüler semptomlar bildirilmekle birlikte, yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu konuda yeni belirmeye başlayan literatürdeki önemli eksik COVID-19 PCR testi pozitif olmuş vakalar üzerinde anket çalışması yapılarak işitme kaybı şikayeti tespiti yapılmasını sağlamaktır. Çalışma kapsamında COVID-19 ile işitme kaybı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmış, bu amaçla teorik yaklaşımın yanı sıra yapılan saha çalışması neticesinde elde edilen veriler analiz edilerek uygulamalı olarak da tespitlerde bulunulmaya çalışılmıştır. Anket sürecinde işitme kaybı süresi, iki kulak arasında hissedilen bir işitme durum farklılığı katılımcılar tarafından yanıtlanmıştır. Katılımcılara işitme kaybı şikayeti yanı sıra baş dönmesi, çınlama, kulakta dolgunluk hissi gibi vestibüler sistemi tarama amaçlı sorularda yöneltilmiştir. 92 katılımcı ile gerçekleştirilen anket çalışması işitme kaybı semptomunun geçici bir durum teşkil ettiğini, sürenin 3 hafta veya daha az olduğu kanısına varılmaktadır. Vestibüler sistemi etkileyen baş dönmesi, çınlama, kulakta dolgunluk hissinin daha sık rastlandığı ve durumun geçici olduğunu belirtilmiştir. Diğer enfeksiyonlar ile kıyasla işitme kaybı semptomunun daha hafif seyrettiği söylenebilmektedir. Genellikle rastlanan işitme kaybının türü sensörinöral tip işitme kaybı olmakla beraber COVID-19 enfeksiyonunun iç kulak bazında hasar yarattığını düşündürmektedir. Yapılan analizler sonucunda COVID-19 ile işitme kaybı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu, COVID-19 hastalığına yakalanan bireylerde işitme kaybına rastlandığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte yaşanan işitme kaybının geçici süreli olduğu da belirlenmiştir. Yapılan çalışmanın sonuçları, COVID-19 hastaları ile ilgilenen sağlık personelinin bu süreçte işitme kaybı da oluşabileceğini dikkate almaları gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether adult individuals have complaints of hearing loss during and after COVID-19 infection. As a result of the research, it was aimed to increase the richness in the literature by examining the relationship between the hearing loss phenomenon, which has an important place in the audiology literature, and COVID-19. COVID-19 shows its effect clearly in our country as well as in the whole world. It is worth investigating how this virus, which is known to be neurotrophic, affects the audio vestibular system in the early and late stages of patients. COVID-19, which is expected to be the subject of many researches, remains a mystery for the audiology science world, as it is expected to be the subject of many studies and the effect will last for a long time since the world is facing and there is no complete cure yet. Coronaviruses (COV) are a large family of viruses that cause diseases from the common cold to more serious diseases such as the Middle East Respiratory Syndrome (MERS-CoV) and Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS-CoV). The World Health Organization (WHO) accepted the new (novel) type of coronavirus (2019-nCoV) cases of pneumonia of unknown etiology seen in Wuhan, China, on 31 December 2019 (WHO, 2020). Hearing loss; Decreased hearing sensitivity, difficulty perceiving the surrounding sounds, hearing sounds such as ringing or buzzing in the ear can be defined as hearing loss. There is not enough scientific evidence yet that COVID-19 directly affects the hearing and balance system. Although minimal audio-vestibular symptoms have been reported in a few patients, studies are quite limited. The important deficiency in the literature, which has just begun to appear on this subject, is to ensure those hearing loss complaints are detected by surveying cases with a positive COVID-19 PCR test. Within the scope of the study, it was aimed to determine the relationship between COVID-19 and hearing loss, and for this purpose, it was tried to make practical determinations by analyzing the data obtained as a result of the field study, as well as the theoretical approach. During the survey, the duration of hearing loss and a difference in hearing status felt between the two ears were answered by the participants. In addition to the complaints of hearing loss, the participants were asked questions to scan the vestibular system, such as dizziness, ringing, and a feeling of fullness in the ear. The questionnaire study conducted with 92 participants concluded that the symptom of hearing loss constitutes a temporary situation and the duration is 3 weeks or fewer. It was stated that dizziness, tinnitus, and the feeling of fullness in the ear affecting the vestibular system were more common and the condition was temporary. Compared to other infections, it can be said that the symptom of hearing loss is milder. Although the most common type of hearing loss is sensorineural hearing loss, it is thought that COVID-19 infection causes damage to the inner ear. As a result of the analysis, it was found that there is a positive relationship between COVID-19 and hearing loss, and that hearing loss is encountered in individuals with COVID-19 disease. However, it has also been determined that the hearing loss is temporary. The results of the study suggest that healthcare personnel dealing with COVID-19 patients should consider that hearing loss may also occur in this process.