COVID-19'un işitme ve vestibüler sistem üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of COVID-19 on the hearing and vestibular system
- Tez No: 723253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Koronavirüs hastalığı 19 (COVID-19), şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS CoV-2) neden olduğu bir pandemidir. Literatürde, işitme ve vestibüler sistemin COVID-19 olgularındaki etkisine dair henüz yeterli veri bulunmamaktadır. COVID-19 pozitif olan kişilerde otolojik ve vestibüler semptomların da sorgulanması gerektiğini düşündürmektedir. COVID-19 tanısı konmuş kişilerde özellikle kulak ağrısı, kulak çınlaması, işitme kaybı, vestibüler sistem kaynaklı baş dönmesi otolaringolojik belirtilerle birlikte detaylı olarak araştırılması gereken bir problemdir. COVID-19 hastalarında bilinç kaybı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi çeşitli nörolojik semptomlar bildirilmiştir. Otolojik semptomlar arasında yüz felci, ani işitme kaybı ve vertigo vakaları da COVID-19 ile ilişkili olarak bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, bir anket aracılığıyla COVID-19 hasta örnekleminde işitme kaybı, kulak çınlaması, baş dönmesi ve kulak ile boğaz ağrısını araştırmaktır. Çalışmada 233 katılımcının %53,2'si kadın, %46,8'i ise erkektir. Katılımcıların yaş grupları dağılımında 18-24 yaş %33,5, 25-34 yaş %24,9, 35-44 yaş %18, 45-54 yaş %23,6 oranı ile örneklemde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 19 (COVID-19) is a pandemic caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS CoV-2). In the literature, there is not enough data yet on the effect of the hearing and vestibular system in COVID-19 cases. It suggests that otological and vestibular symptoms should also be questioned in people who are positive for COVID-19. In people diagnosed with COVID-19, especially ear pain, tinnitus, hearing loss, dizziness originating from the vestibular system, together with otolaryngological symptoms, is a problem that should be investigated in detail. Various neurological symptoms such as loss of consciousness, headache and dizziness have been reported in COVID-19 patients. Among otological symptoms, cases of facial paralysis, sudden hearing loss and dizziness have also been reported in association with COVID-19. The aim of this study was to investigate hearing loss, tinnitus, dizziness, and ear-throat pain in a sample of COVID-19 patients through a questionnaire. In the study, 53.2% of the 233 participants were female and 46.8% were male. In the age groups distribution of the participants, 33.5% aged 18-24, 24.9% aged 25-34, 18% aged 35-44, and 23.6% aged 45-54 are included in the sample.