Gebelikte bulantı ve kusmanın öz bakım gücüne ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of nausea and vomiting in pregnancy on self-care and quality of life
- Tez No: 723254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YÜKSEL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, gebelikte bulantı ve kusmanın (GBK) öz bakım gücüne ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesi'nde bir eğitim ve araştırma hastanesinin doğum ve kadın hastalıkları polikliniğine 01.06.2019-01.01.2020 tarihleri arasında başvuran, 18-40 yaş arası, spontan gebe kalan, bulantı ve kusma (BK) şikâyeti olan, 5-20. gebelik haftası arasında olan 278 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Öz Bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen gebelerin ÖBGÖ puan ortalaması 103,5±19,6 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine the effect of nausea and vomiting during pregnancy on the self-care power and quality of life of the pregnant woman. This study was carried out with 278 spontaneously pregnant women, complaining of nausea and vomiting (NV), during 5-20 gestational week, between the ages of 18-40 who applied to the Gynecology and Obstetrics Policlinic of a training and research hospital in the Central Black Sea Region on Turkey between 01.06.2019-01.01.2020. The SF-36 Quality of Life Scale and the Exercise of Self Care Agency Scale (ESCA) were used to collect the research data. The ESCA score mean of the pregnant women participating in this study was 103,5±19,6.