Erken dayanımı yüksek akıcı betonlarda mikronize kalsit etkisi
Characteristics of ultra-high-performance concrete with granulated furnace slag
- Tez No: 723324
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bugün dünyada en çok tercih edilen yapı malzemesi betondur. Son yıllarda yapılan çalışmalar daha uzun ömürlü, erken dayanımı yüksek ve daha iyi mekanik özelliklere sahip özel beton türlerini ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu çalışmalarla yüksek dayanım, ultra yüksek dayanım ve reaktif pudra betonu gibi özel terimler kullanılmaya başlanmıştır. Ortaya çıkan bu özel beton türleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte bugün; yüksek katlı yapılaşmalarda, barajlar, barajların onarımı ve boşaltma kanalları, açık deniz platformları, endüstriyel döşemeler, aşınmaya dayanıklı yol betonları, su yapıları ve çok uzun ömürlü olması planlanan (100 yıl) büyük projelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında erken dayanımı yüksek akıcı betonlarda mikronize kalsit etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla bağlayıcı malzeme olarak silis dumanı, mikrokalsit, uçucu kül gibi endüstriyel atık malzemeler ve süperakışkanlaştırıcı katkı kullanılarak üretilen betonların özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Bu kapsamda akıcı betonun avantajları, kullanım alanları, taze ve sertleşmiş beton özellikleri araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda erken dayanımı yüksek beton numuneler elde edilmiş ve bunların özellikle prefabrik yapılar için kullanımının uygun olduğu görüşüne varılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, mikronize kalsit inceliğinin ve miktarının artmasıyla söz konusu beton numunelerinin erken dayanımının arttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca karışımlarda çimento miktarının artmasıyla hem Kalsiyum Alüminatlı Çimento ile hem de Portland Çimentosu ile üretilen numunelerde dayanım artışı olduğu görülmüştür. Diğer taraftan betonların içerdikleri ince malzeme oranının artmasıyla priz sürelerinin uzadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most preferred building material in the world today is concrete. Studies conducted in recent years have revealed special types of concrete with longer life, higher early strength and better mechanical properties. In addition, with these studies, special terms such as high strength, ultra-high strength and reactive powder concrete have been started to be used. With the development of technology these special types of concrete emerged, present; It is widely used in high-rise constructions, dams, repair and discharge channels of dams, offshore platforms, industrial flooring, abrasion resistant road concrete, water structures and large projects that are planned to have a very long life (100 years). In this thesis study, the effect of micronized calcite in flowable concrete with high early strength was investigated. For this purpose, the properties of concrete produced by using industrial waste materials such as silica fume, microcalcite, fly ash as binding materials and superplasticizer additives were experimentally examined. In this context, the advantages of flowable concrete, usage areas, fresh and hardened concrete properties were investigated. As a result of the experimental studies conducted, concrete samples with high early strength were obtained and it was concluded that they are suitable for use especially for prefabricated structures. The results obtained from this study reveal that the early strength of the aforementioned concrete samples increases with the increase of micronized calcite fineness and amount. In addition, with the increase in the amount of cement in the mixtures, it was observed that there was an increase in strength in the samples produced with both Calcium Aluminate Cement and Portland Cement. On the other hand, it was observed that the setting times of the concretes increased with the increase in the fine material proportion of concretes.