Dahili rezistans ile kürlenmiş cam lifi takviyeli betonların (CTB) mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation engineering properties of internal resistance cured fiber-reinforced concrete (GRC)
  1. Tez No: 887863
  2. Yazar: SITKI KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SUBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR DEHGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada dahili rezistans ile kürlenmiş cam lifi takviyeli beton (CTB) numunelerin üretimi ve mühendislik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Numunelerin üretiminde 50x50x4 cm ebatlarında MDF kalıplar kullanılmıştır. Farklı termal seviye oluşturmak amacıyla kalıplar 5, 6 ve 7 cm olmak üzere üç farklı aralıklarda matkapla yaklaşık 1 mm çapında delinerek 0.2 mm çapında sürekli rezistans teller yerleştirilmiştir. Rezistans tel yerleştirilen kalıplara CTB karışımı dökülmüştür. Beton içerisinde kalan rezistans tellerin iki ucu arasında potansiyel farkı uygulanarak CTB numuneler ilk 24 saat boyunca dahili rezistans ile kür yöntemine tabi tutulmuştur. Güç miktarının etkisini araştırmak amacıyla 25, 35 ve 45 V olmak üzere üç farklı potansiyel farkı uygulanmıştır. Üç farklı tel aralığı bulunan kalıplara üç farklı voltaj uygulanarak 9 adet beton numune ve karşılaştırma yapabilmek adına rezistans teli bulunmayan ve havada kür edilen 1 adet referans beton numune üretilmiştir. Bu sayede 10 adet farklı beton numunesi elde edilmiştir. Üretilen betonlar kürlendikten sonra tellerin arasından tellere paralel olarak kesilerek 16cmx4cmx4cm boyutlarında CTB deney numuneleri hazırlanmıştır. Elde edilen numuneler üzerinde 7, 14 ve 28 günlük beton basınç dayanımı, eğilme dayanımı, birim hacim ağırlık ve ultrases geçiş hızı deneyleri gerçekleştirilmiştir. CTB numunelerinin mikroyapılarının incelenmesi amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Termogravimetrik Analiz (TGA) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak dahili kürleme yöntemi ile üretilmiş CTB numunelerin 7 günlük numuneleri incelendiğinde, erken dayanım özelliklerinin referans numuneye kıyasla kısmi olarak iyileştiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte 14 ve 28 günlük dayanım karşılaştırmalarında ise dahili rezistans ile kürleme yapılan numunelerin eğilme dayanımında artış olduğu görülmüştür. Ortaya çıkan verilere göre 35 volt elektrik akımı uygulanan numunelerin özellikle erken yaşlarda referans numuneye kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Farklı voltajlar ile meydana çıkan ısı enerjisi numunelerin hidratasyon sıcaklığını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to produce glass fiber reinforced concrete (GRC) samples cured using internal resistance and to investigate their engineering properties. MDF molds with dimensions of 50x50x4 cm were used in the production of the samples. To create different thermal levels, the molds were drilled at three different intervals of 5, 6, and 7 cm with a drill, creating holes approximately 1 mm in diameter, and continuous resistance wires with a diameter of 0.2 mm were placed into these holes. The GRC mixture was poured into the molds with the resistance wires. By applying a potential difference between the two ends of the resistance wires embedded in the concrete, the GRC samples were subjected to the internal resistance curing method for the first 24 hours. To investigate the effect of power, three different potential differences of 25, 35, and 45 V were applied. By applying three different voltages to the molds with three different wire intervals, 9 concrete samples were produced, and for comparison, 1 reference concrete sample without resistance wire and cured in air was produced. Thus, a total of 10 different concrete samples were obtained. After curing, the produced concrete samples were cut parallel to the wires to prepare GRC test samples with dimensions of 16x4x4 cm. On the obtained samples, tests for concrete compressive strength, flexural strength, unit weight, and ultrasonic pulse velocity were performed at 7, 14, and 28 days. To examine the microstructures of the GRC samples, Scanning Electron Microscopy (SEM), Thermogravimetric Analysis (TGA), and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) analyses were conducted. As a result, when examining the 7-day samples of GRC produced by the internal curing method, it was observed that the early strength properties showed partial improvement compared to the reference sample. Additionally, in the 14 and 28-day strength comparisons, an increase in the flexural strength of the samples cured with internal resistance was observed. According to the obtained data, it was found that the samples subjected to 35 volts of electrical current yielded better results, especially at early ages, compared to the reference sample. It was determined that the heat energy generated by different voltages affected the hydration temperature of the samples.