İşitme cihazı kullanan hastaların cihaz memnuniyetinin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of aid satisfaction and quality of life of hearing aid patients
  1. Tez No: 723436
  2. Yazar: SENA YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşitme kayıpları, insanlarda doğuştan meydana gelebilecek bir durum olmasının yanı sıra yaşamlarında sonradan da ortaya çıkabilen bir durumdur. İşitme kaybı, yaşlılık, gürültüye maruz kalma, çeşitli travmalar sonrasında meydana gelebilmektedir. Her işitme kaybı olan kişi, işitme cihazı kullanma adayıdır. İşitme kaybı hastalarının birçoğu işitme cihazını kullanmazken bir kısmı da işitme cihazı kullanımından oldukça memnun kalarak hayat kalitelerinin yükseldiğini belirtmektedirler. Bu çalışmada ilk olarak işitme olgusu, kulak anatomisi ve fizyolojisi, dış kulak yapısı, orta kulak yapısı, iç kulak yapısı, işitme fizyolojisi, işitme kaybı ve düzeyleri, türleri ele alınmıştır. Ardından işitme kaybı türlerine yönelik bilgiler verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde işitme cihazları kapsamında bilgiler verilmektedir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 141 kadın 159 erkek olmak üzere toplam 300 katılımcı katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda katılımcıların İşitme Cihazı Memnuniyet Düzeyleri ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda bireylerin yaşam kaliteleri ile kullandıkları cihaz türleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bireylerin işitme cihazı deneyim süresi, günlük işitme cihazı kullanım süresi ve işitme kaybı dereceleri ile işitme cihazı memnuniyet düzeyleri ve yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is a condition that can occur in people from birth, as well as a condition that can occur later in their lives. Hearing loss can occur after aging, exposure to noise, and various traumas. All people with hearing loss are candidates for using hearing aids. While most of the hearing loss patients do not use hearing aids, some of them state that their quality of life has increased by being very satisfied with the use of hearing aids. In this study, firstly, hearing phenomenon, ear anatomy and physiology, outer ear structure, middle ear structure, inner ear structure, hearing physiology, hearing loss and its levels, types were discussed. Then, information about the types of hearing loss is given. In the second part of the research, information about hearing aids is given. Relational screening model was used in this study. A total of 300 participants, 141 women and 159 men, participated in the research. Hearing Aid Satisfaction Levels of the participants and the World Health Organization Quality of Life Scale were used for the purpose of the study. As a result of the research, a significant relationship was found between the quality of life of individuals and the types of devices they use. A significant relationship was found between individuals' hearing aid experience, daily hearing aid use and hearing loss degrees, and hearing aid satisfaction levels and quality of life.