Extending design cognition with computer vision and generative deep learning
Bilgisayar görüşü ve üretken derin öğrenme ile tasarım bilişini genişletmek
- Tez No: 723483
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez, alternatif biçimselleşme prosedürlerinin araştırılmasını sağlayarak, tasarım alanında bilişin genişletilmesi projesini incelemeyi önermektedir. İki farklı bağlamda, 20. yüzyıl fenomenolojik öncüllerinin karşı-kültürel ifade arayışında ve günümüzün bilişsel ve hesaplamalı bilimlerin alanı ve paradigması içinde yeniden kavramsallaştırılan Genişletilmiş Biliş kavramına dayalı teorik bir çerçeve ile tasarım bilişinin olası uzantılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Tez, Genişletilmiş Biliş kavramını doğallaştırılmış bir bağlamda yeniden ele alarak mevcut bilişsel ve bilgisayar bilimi ilerlemelerinin tasarım alanındaki yansıma ve uyarlamalarını izlemeyi amaçlamaktadır ve bu amaçla Bilgisayarla Görme ve Üretken Derin Öğrenmenin temel ilkelerini uygulamak için bir metodoloji araştırmaktadır. Tezde tartışılan yaklaşımı test etmek için disiplinler arası bir proje geliştirilmiş ve LiDAR tarayıcı ile fiziksel bir yapının 3 boyutlu nokta bulutu modeli üretilmiştir. Bu verilerle, oluşturulan veri kümelerinin, nokta bulutları, ağ modelleri ve sınırlayıcı kutular gibi alternatif biçimsel temsillerde somutlaşan yeni 3-D modeller üretmek için Derin Üretken Model tarafından işlendiği çeşitli deneyler yapılmıştır. Üretilen modellerin daha sonra tasarım bilgisinin uzantılarını yansıtan alternatif birleşimsel oluşumlar üretmek için bir tasarım sözlüğü olarak kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes to scrutinize the project of extending cognition in the field of design by providing the exploration of alternative procedures of formalization. It aims at investigating the possible extensions of design cognition with a theoretical framework based on the concept of Extended Cognition, traced within two different contexts: One is the phenomenological context, which aims at a sensual and cognitive extension in the design studies of the 20th century searching for a counter-cultural expression; the other is the naturalized context of Extended Cognition, now reconceptualized within the field and paradigm of the cognitive and computational sciences, away from its phenomenological antecedents. The thesis aims at bringing current cognitive and computer science advancements into the design theory by reconsidering the notion of Extended Cognition within a fully naturalized context, and to this aim, explores a methodology to consider and apply the underlying principles of Computer Vision and Generative Deep Learning methods. An interdisciplinary project is developed for testing the approach discussed in the thesis,in which a 3-D point cloud model of a physical structure is produced by LiDAR scanner. Various experiments are carried out with this data, where the datasets created are processed by a Deep Generative Model to produce new 3-D models that are embodied in alternative formal representations such as point clouds, mesh models, and bounding boxes. The generated models are then used as a design vocabulary to produce alternative combinatorial formations that reflect the extensions of design cognition.