Parametric analysis of two-layer shallow flow modelling for landslide and water waves in dam reservoirs
Baraj rezervuarlarında oluşan heyelan ve su dalgaları için iki katmanlı sığ akış modellemesinin parametrik analizi
  1. Tez No: 723489
  2. Yazar: MUSTAFA MERİÇ AKSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Baraj reservuarları içinde oluşan toprak kaymaları, suyun baraj gövdesini aşmasına ve bazı tehlikeli durumlarda barajın yıkılmasına neden olabilecek büyük dalgalanmalar yaratabilir. Kayan kütlenin etkisi ile tüm baraj rezervuarında oluşan su yüzeyi deformasyonunun sayısal simülasyonları, heyelanın sebep olduğu dalgalanmanın olası risklerini tahmin etmek için gereklidir. Sığ su akım denklemleri, dalgaların oluşumu ve yayılmasını modellemek için kullanışlı olabilir. Heyelan için Coulomb modeli, heyelanın ve baraj rezervuarında bulunan su için iki katmanlı matematiksel model oluşturmak üzere 1 boyutlu sığ su akım denklemine birleştirilir. Modelde kullanılan denklemlerin nümerik olarak çözümünde sonlu hacim yöntemi kullanılmıştır. Yaklaşık bir Riemann çözücüsüne dayanan akıların hesaplanması için Ağırlıklı Ortalama Akı (WAF) yöntemi kullanılmıştır. Heyalan kaynaklı hızlı yatak değişiminden dolayı oluşan nümerik dalgalanmaları gidermek için birinci dereceden iyi dengelenmiş ayrıştırma şeması uygulanmıştır. Heyelanın rezervuardaki suya aktardığı enerjinin oranını ve çalışma alanı içerinde gözlemlenen maksimum dalga yükselişini incelemek için çeşitli heyelan geometrileri çalışılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin durumdan duruma değişmesi sebebiyle, heyelanın karakteristiği ve oluşan dalga arasında kurulacak genel bir formülasyonun mümkün olmayacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Landslides into dam reservoirs can create large water waves which may cause overtopping of the dam body or even dam breaking in extreme cases. Numerical simulations of water surface deformation in the complete dam reservoir after the impact of sliding mass is necessary to predict potential risks of landslide generated waves. Depth integrated shallow flow equations may be useful to model the generation and propagation of water waves in the reservoir after landslides. Coulomb model for the slide material is combined to 1D shallow flow equations to form a two-layer model for the slide material and water in the reservoir. Finite volume method is used in numerical solution of the model equations. Weighted average flux method is employed to calculate fluxes based on an approximate Riemann solver. First-order well-balanced discretization scheme is implemented as a cure for numerical fluctuations due to rapid bed elevation changes. Several landslide geometries are studied to investigate the energy transfer rate from the sliding material to water in the reservoir and the maximum wave rise in the domain. It is observed that a general formulation between slide characteristics and waves is not feasible due to case dependent relations between the variables.