Applicability and reliability of finite element method in monopile offshore wind turbine design
Sonlu eleman analizlerinin tekil kazık deniz rüzgar türbini tasarımında uygulanabilirliği ve güvenilirliği
  1. Tez No: 723490
  2. Yazar: MOHAMMED YADGAR AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Jeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sonlu Elemanlar Yöntemi yazılımı, ekonomik, hızlı ve güvenilir sonuçları nedeniyle onlarca yıldır çok çeşitli mühendislik çözümlerinde uygulanmaktadır. Abaqus/CAE, tekil kazık açık deniz rüzgar türbini tasarımı için tercih edilebilecek yaygın FEM mühendislik yazılımlarından biridir. Bu çalışma, önceki deneysel çalışmaların Abaqus/CAE sayısal sonuçları ile tutarlılığını belirlemeyi, tutarsızlık nedenlerini tartışmayı, FEM analizinin uygulanabilirliğini ve güvenilirliğini tartışmayı amaçlamıştır. Bu nedenle sahada tekil kazık üzerinde oluşturulan deneysel çalışma verileri, çevresel ve malzeme özellikleri sabit tutularak FEM analizleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, Abaquѕ/СAЕ yazılımının tekil kazık deniz rüzgar türbini modellemek için tüm gereksinimleri karşıladığını ve geoteknik değerlendirmeler için kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, model sınırlamalarının doğruluğunun analiz sonuçlarını önemli ölçüde etkileyeceği göz ardı edilmemelidir
Özet (Çeviri)
Finite Element Method software has been applied in a broad range of engineering solutions for decades due to its economical, fast, and reliable outcomes. Abaqus/CAE is one of the widespread FEM engineering software that can be preferred for design of mоnорilе оffѕhоrе wind turbinе foundation. This study aims to determine the consistency of the previous experimental studies with Abaqus/CAE numerical results, discuss the reasons for inconsistency, present the applicability and reliability of FEM analysis. Therefore, the experimental studies data created on the monopile in the field were compared with the numerical study by keeping the environmental and material properties constant. The results revealed that Abaquѕ/СAЕ software met all the requirements tо ѕtimulatе thе mоnорilе оffѕhоrе wind turbinе and can be employed to evaluate the mоnорilе оffѕhоrе fоundatiоn geotechnically. However, it should not be ignored that the accuracy of the model limitations will significantly affect the analysis results.