Kayıp yaşamış yetişkinlerde duygusal zekâ ile yas süreci arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relation between emotional intelligence and grieving process in bereaved adults
  1. Tez No: 723505
  2. Yazar: SİNEM CEREN MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada duygusal zekâ ve bazı demografik değişkenlerin yas süreci üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile ulaşılan 205 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplamak maksadıyla kullanılan anket formunda Sosyodemografik Bilgi Formu, Bar-On Duygusal Zekâ Testi ve Teksas Düzeltilmiş Yas Ölçeği yer almaktadır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda duygusal zekâ ile cinsiyet (kadın olmak) arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında yas süreci ile cinsiyet (kadın olmak) ve duygusal zekâ arasında ise negatif ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi neticesinde ise yas süreci üzerinde cinsiyetin (kadın olmanın) ve duygusal zekânın olumsuz yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak gerçekleştirilen t-testi sonucunda katılımcıların duygusal zekâ ve yas süreci seviyelerinin cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna göre kadınların duygusal zekâ seviyelerinin erkeklerden daha yüksek olduğu, buna karşın erkeklerin yas yoğunluğunun kadınlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of emotional intelligence and some demographic variables on grief. The sample of the study consists of 205 participants reached by appropriate sampling method. The questionnaire used to collect data includes Demographic Information Form, Bar-On Emotional Intelligence Test and Texas Adjusted Grief Scale. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was a positive and significant relationship between emotional intelligence and gender (being a woman). In addition, it was determined that there were negative and significant relationships between grief and gender (being a woman), and emotional intelligence. As a result of the regression analysis, it was determined that gender (being a woman) and emotional intelligence had negative and significant effects on the grief. Finally, as a result of the t-test, it was determined that the emotional intelligence and grief levels of the participants differed significantly according to their genders. Accordingly, it was determined that the emotional intelligence levels of women were higher than men, but the grief density of men was higher than women.